KENDİ PLAK ŞİRKETİ OLAN RAPÇİLER (TÜRKİYE)

Geçtiğimiz günlerde web sitesi ve Instagram’da eşzamanlı şekilde kendi plak şirketi olan rapçileri derlediğimiz içeriği sizlere sunduk. Özellikle Instagram hesabımızdaki gönderiye gelen yorumlarda aynı içeriğin Türkiye versiyonunun da istendiğini gördükten sonra vakit kaybetmeden bu içeriği hazırlamak istedik.

Türkiye’de plak şirketleri özellikle son yıllarda işlerin biraz daha profesyonelleşmesiyle ön planda diyebiliriz. Tabii ki daha eski örneklere de rastlamak mümkün. Amerika’dakine benzer olarak Türkiye’de de rapçiler daha rahat hareket alanı elde etmek ve tabiri caizse kendi işlerinin patronu olmak için plak şirketi kurma yoluna gidebiliyor. Bunu, keşfettikleri yetenekleri doğru bir alanda değerlendirmek ve kendilerine yeni bir gelir modeli oluşturmak için yapanlar da var.

 

Khontkar (RedKeys Music)

© Hamdi Atay

Türkiye’de plak şirketi denilince akla ilk gelen oluşumlardan biri şüphesiz ki RedKeys Music. Khontkar; rapçi, söz yazarı, prodüktör gibi unvanların yanına 2009 yılında kurduğu RedKeys Music ile birlikte plak şirketi sahibini de ekledi. Şirket, kurulduğu günden bu yana genellikle çekirdeğini Khontkar’ın yakın çevresinden oluşturuyor. Kendilerini “Türkiye’de Trap müziğin temellerini atan ve zengin müzisyen kadrosuyla Türkiye’deki hip-hop akımına yön veren müzik toplululuğu ve plak şirketi.” şeklinde tanıtan RedKeys, bol sanatçılı kadrosuna rağmen genelde Khontkar, Bixi Blake, Lil Zey, MAW, KÖK$VL, Metth, Young Bego gibi isimlerle öne çıkıyor.

 

Anıl Piyancı (Yeşil Oda Yapım)

2006 yılında henüz 16 yaşındayken Yeşil Oda’yı bir stüdyo olarak kuran Anıl Piyancı, aslında oluşumu genellikle bir stüdyo olarak devam ettirdi. Anıl Piyancı’nın birçok projesini farklı farklı şirketlerle ortak şekilde çıkardığı Yeşil Oda, yıllar içinde de Emrah Karakuyu, DJ Sivo, Maho G, Perdenin Ardındakiler, Dianz gibi isimleri bünyesinde barındırdı. Yeşil Oda’nın tam bir label olmaması nedeniyle Grogi, Keişan gibi Yeşil Oda çatısı altında birçok iş yapmış ismi oluşumun çatısı altında belirtmiyoruz.

 

Server Uraz (Epidemik Yapım)

Epidemik Yapım, Server Uraz’ın Pit10 mahlasını bırakıp kendi ismine döndükten sonra 2016’nın başlarında kurduğu yapım şirketidir. Şirketin ilk yıllarında Beta, Şanışer, Dehhan, Şahıs, Hasan Azze gibi isimlerden oluşan çekirdek kadrosu, Epidemik’in bir label gibi konumlandırılmaması nedeniyle sürekli değişti. Sanatçı odaklı değil proje odaklı çalışan şirket, bünyesinde yıllar içinde Deniz Gürzumar, MRF, Ceg, Ben Fero, Fery, Yung Ouzo gibi isimlerle şarkı/albüm yayınladı.

 

Patron (PMC)

2010 yılında Patron, Hayki ve Da Poet önderliğinde kurulan Professional Music Company veya kısaca PMC; 2014-2015 yıllarına kadar bu ana üçlünün yanı sıra Saian, Karaçalı, Ados gibi isimlerle geldi. Daha sonra PMC bünyesindeki sanatçılar kendi yollarına giderken, Patron’un 2018 yılında yayınladığı “Kaybedecek Ne Kaldı?” isimli şarkıyla Hayki ile kötüye giden ilişkiler artık onarılamaz bir yere gitti. 2019 yılında yayınlanan Pmc Legacy, Vol. 1 albümüyle yeni sanatçılarını tanıtan PMC’nin güncel kadrosunda Patron, Ati242, Bedo, POS, FRO, Emboli, Bora Hışır, Astral, Efe Can gibi sanatçılar bulunuyor.

 

Tepki (The Maze Records)

© Mehmet Turgut

Rapçi, yönetmen ve A&R olarak geçirdiği MOB Entertainment dönemi sonrası yoluna bir süre yalnız devam eden Tepki, hatırlayacağınız üzere daha sonra kendi plak şirketi The Maze Records’u kurduğunu duyurmuştu. The Maze’deki ilk büyük hamlesini Vio’nun haklarını şirket bünyesine taşıyarak yapan Tepki, şirketten ilk release’i de Vio’nun çok beklenen şarkısı Rolex ile yapmıştı. Şu ana kadar LP olarak Jefe’den P.A.$$$.A., Vio’dan Whatsapp Mixtape ve Tepki’den BOOM BAP’in yayınlandığı şirketin kadrosunda da Tepki, Mamba, Bar B, Baskın, MaroWhite, Fery, Sena Şahin, Daydreamers & Nonsmokers gibi isimler yer alıyor.

 

Hayki (Unique Fabric)

Hayki, PMC’den ayrıldıktan sonra bir süre Sony’nin alt şirketi Basemode Records’tan işlerini yayınladıktan sonra Unique Fabric isimli label’ını kurdu. Hayki’nin kendini piyasadan soyutlamaya başladığı bir dönemde açılan şirket, bünyesine kattığı sanatçıları da görece özgün işler yapmaya gayret eden isimlerden oluşturdu. Hayki dışında Olvi, Omero, Fredd ve GOKO!’nun yaptığı işlerle dikkat çeken Unique Fabric’in güncel kadrosunda Hayki, Fredd, Senyor, Omero, Simurg, EB gibi isimler yer alıyor.

 

Gazapizm (Argo İzmir)

Argo İzmir de yine günümüzde bir plak şirketinden çok, stüdyo hüviyetinde taşınmış oluşumlardan biri. Gazapizm tarafından 2012 yılında İzmir’in Konak ilçesinde kurulan Argo İzmir, o günden bu yana ana kadrosunda Gazapizm, Cash Flow, Zeze, Boykot, Çağrı Sinci, Erman, Orchi gibi isimleri barındırdı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

47. Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nde kazananlar belli oldu: SEFO'ya 2 ödül birden!

Sonraki İçerik

"GOKO!" ile RÖPORTAJ! "Kendi şarkılarımı kendim dinleyemezsem yaptığım işin bir anlamı yok."

İlgili İçerikler