QUAVO ve TAKEOFF’un albümünde yer alan TÜM hip-hop referansları!

Hâlâ tam olarak açıklanmasa da fiili olarak dağılan Migos grubundan Quavo ve Takeoff, 7 Ekim 2022’de yeni bir ikili olarak ilk albümleri olan Only Built For Infinity Links‘i yayınladı.

Mustard, YoungBoy Never Broke Again, Young Thug, Gunna, Summer Walker, Birdman ve Gucci Mane düetlerinden oluşan albüm, içerisinde birçok hip-hop referansı barındırıyor. Adından tutun da kapağında Quavo’nun duruşuna kadar birçok referans var. Başlık başlık bu referansları inceleyelim.

Albümün adı

Zaten bu albümün adı ilk açıklandığında hip-hop severlerin aklına ilk olarak Wu-Tang Clan üyesi Raekwon’un ilk solo stüdyo albümü “Only Built 4 Cuban Linx…” geldi. 1995 yılında yayınlanan bu albüm, özellikle hip-hop eleştirmenleri arasında ayrı bir yerde değerlendirilir. 17 şarkıdan oluşan albüm, her ne kadar Raekwon’un albümü olarak geçse de 5 şarkı dışında Wu-Tang Clan’in bir diğer üyesi Ghostface Killah’la beraber hazırlanmıştı. Albümün kapağında da bu duruma “Guest Starring: Tony Starks (Ghost Face Killer)” ibaresiyle yer verilmişti.

 

Albümün kapağı

Albümün kapak tasarımı hem Raekwon’un albümüne de hem Outkast’e bir saygı duruşu. Kapakta Quavo’nun yaptığı duruş, Raekwon’un “Only Built 4 Cuban Linx…” albümünün kapağında Ghostface Killah’ın yaptığı duruşa oldukça benziyor. Quavo ve Takeoff’un arkasında zincirlerle oluşturulan ABD bayrağı ve kullanılan renk paleti Outkast’in Stankonia albümüne benziyor. Bunun dışında kapak oluşturulurken JAY-Z ve Kanye West’in ortak albümü Watch The Throne’dan elementler de alınmış.

 

Şarkı isimleri ve sample’lar

Tony Starks: Albümün 2. şarkısı Tony Starks, direkt olarak Ghostface Killah’a bir saygı duruşu. Wu-Tang Clan üyesi, Ghostface Killah adı dışında zaman zaman Tony Starks’ı da bir sahne adı olarak kullanıyor.

Bars Into Captions: Özellikle nakaratında Quavo’nun memleketleri Atlanta’yı anlattığı bu şarkının beat’inde Atlanta’nın ikonik rap ikililerinden Outkast’in sevilen şarkısı So Fresh, So Clean’den sample kesilmiş.

Us vs. Them: Albümden önce single olarak yayınlanan, Gucci Mane’in eşlik ettiği bu şarkıda Kasım 2021’de hayatını kaybeden Young Dolph’un 100 Shots isimli şarkısı sample’lanmış.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Barcelona, Drake'in plak şirketi OVO'nun logosuyla sahaya çıkıyor

Sonraki İçerik

Motive, Jefe ve Denizhan Korkmaz ile CHORBA EP üzerine konuştuk

İlgili İçerikler