YENİ ÇIKANLAR #3 | MOTİVE, NAV, LIL TJAY, PATRON, CONTRA VE ÇOK DAHA FAZLASI!

Keyifli bir ‘release day’ olduğunu düşündüğümüz 8 Mayıs Cuma günü global ve yerli piyasada ne var ne yok hep beraber göz atalım.

 

Motive – Yüce Aşk

Motive‘nin geçtiğimiz yaz kaydını aldığı ve uzun süre önce Instagram hesabı üzerinden tease ettiği şarkısı Yüce Aşk sonunda resmi olarak da yerini aldı dijital platformlarda. Harika bir nakarata, yeterli bir verse eklenmiş ve bence beklenildiğine değen bir iş çıkmış ortaya. Motive ve şarkının altyapısını hazırlayan Uğur Öztürk‘ü tebrik etmek lazım.

 

Albümdeki featuringleri görünce oldukça heyecanlanmıştım, NAV‘i de beğenirim genel olarak. Ancak çok da beklentimi karşılayan bir albüm olduğunu söyleyemeyeceğim maalesef. Daha önce single olarak yayınlanan ve çok başarılı bulduğum Turks şarkısı dışında Pop Smoke‘un eşlik ettiği Run It Up ve Don Toliver‘ın eşlik ettiği şarkıları kayda değer olarak sayabilirim. Belki bir de She Hurtin. Onun dışında NAV’in daha önceki albümlerinin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.

 

Lil Tjay – State of Emergency

Lil Tjay bugüne kadar genelde melankolik bir atmosfere sahip şarkılar ve albümler yayınladı. Bu konuda başarılı bulduğum şarkıları var. Bu çalışmasında biraz alışılagelen tarzının dışına çıktığını görüyoruz. Başarabilmiş mi? Çok da evet diyemeyeceğim. Ancak henüz hala çok genç bir sanatçı ve denemeler yapacaktır. İyi bir kariyerin onu beklediğini görmek zor değil.

 

Patron & Saian – S.O.S

PMC bünyesinde yer alan Ati242, şarkı hakkında dinlediği en iyi 3 Türkçe rap şarkısı arasında olduğu gibi bir ifade kullanmıştı. Patron ve Saian‘ın isminin yettiği yerde böyle de bir ifade gelince beklentim oldukça artmıştı açıkçası. Ancak Ati’nin pek de objektif bakamadığı aşikar. Patron’un abisiyle bir önceki ortaklığı Gam’ın bile daha iyi olduğunu düşünüyorum ben, bırakın top 3 tartışmasını bir kenara. Patron, yakaladığı güzel ivmeyle birlikte biraz hörgüçten yiyor bence son işleriyle. Şarkının altyapısında Astral yer alıyor.

 

Contra – kan sahibi

Contra sürpriz şekilde altyapısında Tanerman imzası olan bir single yayınladı. Şarkıda epey gönderme var, dinlerken dikkatli dinlemek gerekiyor. Şarkıyı ayrı şekilde inceledik sitemizde, ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Şarkıdaki göndermelere katılıyorum ve katılmıyorum demeyeceğim tabii ki ancak şunu söylemek istiyorum ki, Türkçe rap şarkılarında birilerine laf atıldığını duymak iyi geldi bana (karşılıklı atılan dissler dışında). Özellikle trap janrası ülkemizde yayıldığından beri maalesef MC’lerimizde ve dinleyenlerin bir kısmında şu yanılgıyı görüyorum. “Trap ve autotune varsa şarkının içi boştur, sözleri anlamsızdır, hiçbir meramı yoktur.” Böyle bir şey yok ve yavaş yavaş piyasamız o yöne eğilir umarım.

 

Tuhan – Dönüyo Başım

Tuhan, uzun yıllar sonra MOB Entertainment bünyesinde rap müziğe geri döndü. Tuhan’ın farklı tarzı Türkçe rap piyasasına farklı bir lezzet sunacaktır diye düşünüyorum, şarkı da oldukça keyifli olmuş zaten. Tepki, kendisi hakkında çok iddialı. Biz de ESENYURT TRVP‘i merakla bekliyoruz.

 

Güneş – Yüreğimde Taşıyorum

Güneş‘in ilk solo single’ı yayınlandı. Autotune diğer şarkılarına göre daha az kullanılmış ve bana kalırsa isabetli bir karar olmuş. Altyapısı ve atmosferi ile keyifli bir şarkı olduğu düşüncesindeyim.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

RHYME NEDİR? RAP MÜZİKTE RHYME NE ANLAMA GELİR?

Sonraki İçerik

6IX9INE GERİ DÖNDÜ VE YER YERİNDEN OYNADI: İŞTE TÜM AÇIKLAMALARI!

İlgili İçerikler