YENİ ÇIKANLAR: 22 Ocak 2021 | TEPKİ, LIL SKIES, HİDRA, JUICE WRLD ve çok daha fazlası!

Türkiye’de yeni yıl geldiğinden beri ilk defa eli ayağı düzgün bir Release Day oldu. Bol bol şarkı ve klip çıktı. Tepki‘nin Şehir Efsanesi albümü, Hidra‘nın Yolculuk EP’si Türkiye’de öne çıkan işlerken, Amerika’da Lil Skies, Wiz Khalifa ve Lil Durk‘ü konuk ettiği yeni albümü Unbothered‘ı yayınladı.

Uzun bir değerlendirme olacak, başlayalım.

 

Tepki – Şehir Efsanesi

Tepki, uzun süredir beklenen albümü Şehir Efsanesi’ni sonunda yayınladı. Tamamı Arem Özgüç ve Arman Aydın tarafından prodükte edilen albümde, 3 şarkıya da Karya Çandar gitarıyla destekte bulunmuş. Albüm kesinlikle kötü değil bence, ilk olarak bunu söylemek istiyorum. Şehir Efsanesi gibi ikonik bir ismi doldurabilmiş mi ona çok emin değilim işte. Bir kere 10 şarkıdan 2’sini daha önce dinlemiş olmamızı beklemiyordum. Tepki birkaç ay önce Output Nr.1 albümü ve sonrasındaki yorumlarla alakalı “Nasıl rap yaptığımı unuttular, hatırlatacağım.” gibilerinden bir şeyler söylemişti. Intro şarkısı İcraat’ta bu hatırlatmaya yönelik bir giriş var. Menekşe ve Üzgünüm Anne zaten benim favorilerim oldu, çok sağlam parçalar bence. Denedim – 2021 ‘e gerçekten gerek yokmuş ama. Son olarak; albümün uzunca bir incelemesinin önümüzdeki hafta içinde sitede yayınlanacağını hatırlatarak bu değerlendirmemi bitiriyorum.

 

Lil Skies – Unbothered

Lil Skies, uzun bir buhran döneminden sonra yeni albümü Unbothered’ı yayınladı. Wiz Khalifa ve Lil Durk düetleri yer alıyor. Lil Durk düetli Havin My Way’i zaten dinlemiştik daha önce single olarak. Albüm hakkında okuduğum eleştiriler epey sertti. Ben o kadar da kötü bir albüm olduğunu düşünmüyorum. Lil Skies sevdiğim bir isim. Flow’ları inanılmaz esnek ve bir şekilde kendine beat’lerin arasında yer bulabiliyor, bu da keyif veriyor açıkçası. Albüm çoğunlukla kişisel şarkılar içeriyor ve Lil Skies’ın buhran yaşadığını dönemi onun ağzından dinliyoruz. Wiz Khalifa düetli Excite Me, Lilm Durk düetli Havin My Way, On Sight ve Trust Nobody benim favori şarkılarım oldu.

 

Hidra – Yolculuk

Hidra, C-137 albümü sonrası bir single yerine EP ile karşımıza çıktı. Bu üretim sıklığından dolayı tebrik etmek istiyorum öncelikle kendisini. Piyasamızın en büyük problemlerinden biri olarak düşündüğüm üretim kıtlığına bu şekilde karşı gelenler mutlu ediyor. Projeye gelirsek; Arda Gezer de beğendiğim bir isim ancak Hidra’nın dilinden en iyi anlayan bence Ferzan Beats ya. Çok doğal bir uyumları var gerçekten. Yolculuk EP’yi fena bulmadım ben. Yani uçup kaçmıyor proje ancak özellikle ilk 2 parçayı sevdim. Sonrasında tempo gereğinden fazla düşmüş bence. Yani C-137 ve bu projedeki şarkıları beraber ele alıp sıralasam, ilk 5’e bu projeden herhalde 1 şarkı alırım. Böyle özetleyebilirim görüşlerimi.

 

DJ Scheme – Buck 50 (feat. Juice WRLD)

Bu şarkı DJ Scheme’in FAMILY albümünün Deluxe versiyonla beraber yayınlandı ancak Deluxe dedikleri yalnızca bu single olunca ben de o şekilde ele almak istedim. Sıradan bir parça bence, Juice WRLD’ün öne çıkan işlerinden diyemem. Şarkıyı bir kenara bırakırsak, Juice WRLD’ün kayıtlarının biraz hızlı harcanmaya başladığını düşünüyorum. Kendisinin arkasında 2000’e yakın kayıt bıraktığı söyleniyordu ancak yine de sanki biraz fazla gereksiz harcanmaya başlandı.

 

No.1 – Harikalar Diyarında II

Herhangi bir şarkı ve albümün ikincisinin çok da başarılı olabildiğini görmedim bugüne kadar. No.1’in bu şarkısı duyurulduğunda biraz ön yargılı bakmıştım o nedenle. Ancak, No.1’den beklemediğim tarzda başlayınca şarkı ve o şekilde devam edince aldı beni içine. Sürekli dinleyeceğimi düşünmüyorum ve albüme beklenti yaratma adına pek bir şey sunmadı bana ama yine de şaşırttı ve bu da yeterli sanırım.

 

Allame – Toprak

Allame, Huzur albümündeki öfkesini bir kenara bırakıp sakin bir tonla karşılıyor bizi Toprak şarkısında. Kendisinden alışık olduğumuz gibi sözler, altyapı, mix-mastering ve klibin yönetmenliğine kadar her şey ona ait. Klibe ayrı bir parantez açmak lazım, gerçekten çok uğraşılmış ve oldukça da başarılı bence. Uzun süredir Türkçe rap adına izlediğim en iyi müzik videolardan biriydi. Şarkı da Allame’ye göre epey sakin olsa da bence çok başarılı ve alt metninde de güzel mesajlar barındırıyor.

 

Anıl Piyancı – Düş

Bu haftaki en büyük hayal kırıklığım bu şarkı oldu. Normalde sıradan bir single beklentisiyle açardım ve dinler geçerdim ancak Anıl Piyancı, şarkıyla alakalı “Albümün genel yapısını yansıtan ve içime en sinen şarkılarından biri oldu.” deyince ona göre dinledim ben de. Açıkçası çok basit kafiyeler, kolay bir nakarat bulmayı beklemiyordum. Albüm hakkında beklentilerimi epey aşağıya çeken bir iş oldu. Piyancı’nın son dönemine dönüp bakında farklı işler beklemekle ben mi hata ettim bilmiyorum.

 

Lvbel C5 – Aynen Öyle

Aylar aylar önce Instagram canlı yayınından sürekli dinletilen, önce UZI düetli açıklanan sonradan değişen Lvbel C5’ın Aynen Öyle şarkısı sonunda bir şekilde yayınlandı. Şarkı ilk haliyle de inanılmaz bir şarkı değildi ancak en azından bir hype vardı ve bu hype belli anlarda şarkıyı açmayı sağlayabilirdi. Yeni halinde vokal kullanımını çok beğenmedim ben. Bir de sansür var ki trajikomik bir olay. Drill takılan, sözleri bu kadar “sert” olan birinin şarkısında var olan küfrü kaldırması… Ne diyebilirim?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KODAK BLACK ve LIL WAYNE artık özgür! Peki DONALD TRUMP hangi HIP-HOP yıldızlarına af getirmedi?

Sonraki İçerik

LOGIC, rap müziğe geri dönmüş olabilir ama düşündüğünüzden farklı şekilde

İlgili İçerikler