ATİ242 kimdir?

Ati242 ya da gerçek ismiyle Atilla Serin, Türkçe Rap piyasasına çok hızlı şekilde dahil olup kısa zamanda milyonlara ulaşan bir MC. Antalyalı rapçinin mahlasındaki “242” ibaresi de Antalya’nın telefon alan kodundan geliyor. Ekstra bir bilgiden de bahsetmek gerekirse, kendisi mahlasının “Ati iki yüz kırk iki” değil, “Ati iki dört iki” şeklinde okunmasını istiyor.

Hayatı

Atilla Serin, 6 Ocak 1997 tarihinde Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Immenstadt şehrinde dünyaya geldi. Henüz çocukken Almanya’da break dance ve hip-hop müzik ile tanıştı. Müziğindeki Alman ekolü esintilerinin asıl sebebi de Almanya’da dünyaya gelmesi. 2005 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapan Ati, orta okulda kendi çapında rap denemelerine başladı

Ati242, “25” isimli şarkısının kapağında çocukluğunda çekildiği bir fotoğrafı kullanmıştı.

İlk kaydını lisede alan Ati, 2018 yılına kadar underground şekilde üretim yaptı. YouTube’un derinliklerine indiğiniz zaman Ati242’nin çok eski şarkılarına ulaşabiliyorsunuz. Ati, bir dönem Yeditepe Üniversitesinde İngilizce İşletme bölümünde okudu ancak bölüme devam edip etmediği bilinmiyor.

2018 yılında çıkardığı “Yolu Yok” isimli parça ile Türkçe Rap camiasına bomba gibi düştü ve çok hızlı bir ivmeyle yükseldi.

Yükselişi ve PMC’ye dahil olma süreci

Ati242, Yolu Yok şarkısıyla yavaş yavaş dikkatleri üzerine toplamaya başlıyordu. Şarkıyı çıkardıktan bir süre sonra evde otururken Ati’ye Instagram’dan bir mesaj geldi, gelen mesaj Patron‘dandı. Mesajda “Yolu Yok hot shit bro” yazıyordu. Gözlerine inanamayan Ati, Patron’un gerçek hesabı olup olmadığını birkaç kez kontrol ettikten sonra Patron’a çok uzun bir mesaj ile cevap verdi. Eskiden beri Patron ve Şehinşah‘ı idolü olarak gördüğü için bu mesaj Ati’yi inanılmaz mutlu etmişti.

Patron’la biraz konuştuktan sonra Patron onu görüşmek için bir iş hanına çağırıyor. İş hanına giden Ati, Patron ve Asil Slang‘in “Suikast – Seri Katiller Volume 2” şarkısını kaydettiklerini görüyor. Aralarında çok iyi bir muhabbet dönüyor, Ati bunu “Ben Antalyalıyım, Ege abi [Patron] Mersinli. İkimiz de Akdenizli olunca kan çekti” diye anlatıyor.

Ati o dönem Astral (prodüktör) ile yeni tanışmış ve elinde Gringo şarkısı hazır şekilde duruyor. Astral’le birlikte “Hangi şirkete verebiliriz bu şarkıyı?” diye düşündükleri bir dönem Patron’la yollar kesişiyor.

Patron Ati’ye PMC’ye dahil olmasını teklif ediyor. Ama “Ben sana şu dönemde reklam yapabilecek durumda değilim, istersen git diğer label’ları da incele, kendi kararını ver” diyor. Yalnızca şarkı verebileceğini, düet yapabileceklerini söylüyor. Ati, Patron’la düet yapacağı için orada büyük bir heyecan yaşıyor ve PMC’ye dahil oluyor. Sonrasında Patron’la Mayday şarkısını yaptılar ve Ati242 o günden bugüne tanınırlık anlamında da, stream sayıları anlamında da inanılmaz bir gelişme kaydetti.

PMC kariyeri

Ati242, PMC’de genel anlamda trap janrasında ve trap içeriğinde şarkılar üretti. Bu şarkıların birçoğu da eğlence üzerine ve depresif olmayan şarkılardı. Ati’yi eski şarkılarıyla seven dinleyicileri, kendisini eleştiri yağmuruna tuttular ancak Ati, bunu bilerek yaptığını, hayatının eğlenceli olduğu sıralarda eğlenceli parçalar yaptığını söyledi. Lirikalite isteyenlerin AltKültür kanalına yüklediği şarkıları dinleyebileceğini de ekledi. O zamanlarda sıkıntıları olduğu için öyle şarkılar yaptığını, şu anda daha çok eğlenceli şarkılar yapmaya odaklandığını ancak bunun, hiçbir zaman lirikalitesi yüksek şarkılar yapmayacağı anlamına gelmemesi gerektiğini de vurguladı.

Yıllar ilerlemeye başladıkça Ati242, genel anlamda eğlenceli ve hype; ara ara ise depresif yönünü gösterdiği şarkılar ve EP’lerle karşımıza çıkmaya devam etti. Ancak her zaman Ati’nin depresif şarkılarına daha iyi yorumlar geliyor ve saygınlığını buradan sağlıyor gibiydi. Dinleyiciler onu Sansar Salvo’nun eski zamanlarına benzetiyor ve övüyordu. Tabii ki Türkçe Rap’te birçok sanatçının yaşadığı gibi övülen ve saygı duyulan şarkılarındansa negatif eleştiri alan şarkıları çok daha fazla dinleniyordu.

Yükseliş dönemi

2021 yılında, ilk albümü olan DIPSOMANIA‘yı yayınladı. 11 parçadan oluşan albüm; Newman, Massaka, Patron, Şehinşah, Sagopa Kajmer, Bedo ve Stabil’den oluşan inanılmaz bir konuk kadrosuna sahipti. Albüm dudak uçuklatıcak seviyede dinlenmelere ulaşmadı ama Ati’nin bir sonraki sene başlayacak patlamasının işareti niteliğindeydi.

Takvimler 2022’nin mayıs ayını gösterince Ati, 25. doğum günü sebebiyle hayatından kesitlere yer verdiği “25” isimli duygusal parçasını yayınladı. Parçayı yayınlarken ise “AltKültür Ati”yi sevenlerin beklediği parçanın sonunda geldiğini söylediği bir açıklama yaptı. Şarkı yayınlandı. Gerçekten de insanların sevdiği ve sürekli olarak istediği Ati242’yi dinledik. Parça, kesinlikle bir club ya da araba parçası olmamasına rağmen birçok kişinin duygularına tercüman oldu ve Ati’nin kariyerindeki en büyük hit haline geldi. Hâlâ da o konumda.

PMC’den ayrılışı ve kariyerine solo devam etmeye başlaması

25 isimli şarkısı, Ati’nin PMC’den çıkan son işi oldu. 2022’nin hazıran ayında bir anda PMC’den ayrıldığını açıkladı ve “İş olarak yollar ayrılsa da kardeşlik, arkadaşlık her zaman bâki, kalpler bir.” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu sebeple insanlar bir kırgınlık olmadığını, yalnızca Ati’nin artık solo devam etmek istediğini düşündü. Ancak birkaç ay sonra Patron, Fonetik‘in bir programında Ati’yle bazı kırgınlıklarının olduğunu söyledi ve bazı kafa karışıklıkları oluştu. Uzun süre bu konu hakkında pek bir açıklama yapılmadı ancak 2023 yılının ağustos ayında Ati’nin PurpleHej’e katılmasıyla biraz daha bilgi sahibi olduk. Ati, artık bazı noktalarda kimyaların uyuşmadığını ve birtakım birikimler sebebiyle yollarını ayırdıklarını söyledi. PMC’den kırgın ayrılmadığını, ayrıldıktan sonra kırıldığını da belirtti. Yine de Patron’u sevdiğini ve onun iyi bir rapçi olduğunu düşündüğünü söyleyen Ati, artık kendisiyle hiçbir iletişimleri olmadığını da duyurdu. Ayrıca Ati, PMC’den ayrılmasıyla birlikte, o oluşuma beraber girdiği dostu Astral ile de küstü. Bunun sebebi bilinmiyor ancak örnek vermek gerekirse Ati ve Patron Instagram’da birbirini takip etmeye devam ederken Astral ve Ati takipleşmiyor. O günden beri de Ati’nin hiçbir şarkısının beat’ini Astral yapmadı. Ancak Astral, PMC’de yoluna devam etti ve Patron da dahil olmak üzere PMC sanatçılarının prodüksiyonlarını üstlendi.

2022’ye geri dönelim. 25 isimli parçayla büyük bir ivme yakalayan Ati, 2 ay sonra Natural Born Digga isimli 5 parçalık bir EP çıkardı. Bu EP’de yer alan Inzaghi isimli şarkıyı bir anda sosyal medyadaki tüm edit’lerde ve birçok arabada duymaya başladık. Beat’i, sözleri ve flow’larıyla insanları inanılmaz hype’layan bir şarkı haline geldi bir anda. Bu parça da büyük bir hit oldu ve Ati’nin ivmesini daha da yükseltti.

Psikolojik problemler ve müziğe ara

Sonrasında Ati, açtığı yeni sayfada şarkılar üretmeye devam etti, çıkardığı birkaç tane daha hype şarkı sonrasında duygusal bir moda geçiş yaptı. Art arda depresif şarkıları yayınlayan Antalyalı rapçi, PurpleHej’e katıldığında da psikolojisinin hiç iyi durumda olmadığını ve anksiyete krizleri yaşadığını söyledi. Kendisi o sıralarda bir albüm hazırlığındaydı ancak takvimler 25 Kasım 2023’ü gösterdiğinde Ati, psikolojik açıdan kötü bir dönemden geçtiğini söyleyerek devam eden turnesini ertelediğini duyurdu. Ayrıca üzerinde çalıştığı albümü de devam ettiremediğini ekledi:

“Herkese selamlar,

Üzülerek söylüyorum ki arkadaşlar, psikolojik olarak iyi bir süreçten geçmiyorum. Albüme odaklanamıyorum, müzik yapamıyorum ve hiç kolay şeyler yaşamıyorum şu sıralar. Menajer ekibiyle de yollarımızı ayırmak durumunda kaldık. Bu yüzden turneyi erteleme kararı aldım. İlginiz için çok teşekkür ederim fakat bir süre kendimi tedavi etmem gerekecek. Biletlerinizin hepsi iade olacaktır. Beni anlayacağınızı umuyorum. Çok daha güzel günlerde görüşmek üzere.”

Ati242’nin bundan sonra ne yapacağını ve ne zaman yapacağını, içinde bulunduğu durumun onu ve müziğini nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek.

Son güncelleme: 5 Aralık 2023

Total
0
Shares
3 Yorum
  1. Kafiyeleri hiç de sağlam değil. Genelde (A.) kafiye kullanıp duruyo’ osaki idolü olan Şehinşah, (E.İ.E.İ.E) Rhmye yapıyo’.

  2. Değeri şuan bilinemiyo herkes birinin fanboyu olmunca kaoatmis kendini baska kimseyi dinlemiyo adam 2 senede spotifyda 1 milyon oldu
    Bi kişi flowu iyi degil demis diye herkes kendini bilgili gibi gostermek icin salliyo biseyler
    Kısacası kiymeti ilerde anlasilacak biri dinlemeyen kendisi kaybeder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

LIL BABY, DRAKE'in yeni şarkısı TOOSIE SLIDE için yazdığı verse'ü yollamayı unutmuş!

Sonraki İçerik

M.O.B'nin yakın zamanda yayınlanacak bir sürü projesi açıklandı!

İlgili İçerikler