ATİ242 kimdir?

Ati242 ya da gerçek ismiyle Atilla Serin, Türkçe Rap piyasasına çok hızlı şekilde dahil olup kısa zamanda milyonlara ulaşan bir MC. Antalyalı rapçinin mahlasındaki “242” ibaresi de Antalya’nın telefon alan kodundan geliyor. Ekstra bir bilgiden de bahsetmek gerekirse, kendisi mahlasının “Ati iki yüz kırk iki” değil de “Ati iki dört iki” şeklinde okunmasını istiyor.

Hayatı

Atilla Serin, 6 Ocak 1997 tarihinde Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Immenstadt şehrinde dünyaya geldi. Henüz çocukken Almanya’da break dance ve hip-hop müzik ile tanıştı. Müziğindeki Alman ekolü esintilerinin asıl sebebi de Almanya’da dünyaya gelmesi. 2005 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapan Ati, orta okulda kendi çapında rap denemelerine başladı. İlk kaydını lisede alan Ati, 2018 yılına kadar underground şekilde üretim yaptı. YouTube’un derinliklerine indiğiniz zaman Ati242’nin çok eski şarkılarına ulaşabiliyorsunuz. Ati, şu anda Yeditepe Üniversitesinde İngilizce İşletme bölümünde okuyor.

2018 yılında çıkardığı “Yolu Yok” isimli parça ile Türkçe Rap camiasına bomba gibi düştü ve çok hızlı bir ivmeyle yükseldi.

Yükselişi ve PMC’ye dahil olma süreci

Ati242, Yolu Yok şarkısıyla yavaş yavaş dikkatleri üzerine toplamaya başlıyordu. Şarkıyı çıkardıktan bir süre sonra evde otururken Ati’ye Instagram’dan bir mesaj geldi, gelen mesaj Patron‘dandı. Mesajda “Yolu Yok hot shit bro” yazıyordu. Gözlerine inanamayan Ati, Patron’un gerçek hesabı olup olmadığını birkaç kez kontrol ettikten sonra Patron’a çok uzun bir mesaj ile cevap verdi. Eskiden beri Patron ve Şehinşah‘ı idolü olarak gördüğü için bu mesaj Ati’yi inanılmaz mutlu etmişti.

Patron’la biraz konuştuktan sonra Patron onu görüşmek için bir iş hanına çağırıyor. İş hanına giden Ati, Patron ve Asil Slang‘in “Suikast – Seri Katiller Volume 2” şarkısını kaydettiklerini görüyor. Aralarında çok iyi bir muhabbet dönüyor, Ati bunu “Ben Antalyalıyım, Ege abi [Patron] Mersinli. İkimiz de Akdenizli olunca kan çekti” diye anlatıyor.

Ati o dönem Astral (producer) ile yeni tanışmış ve elinde Gringo şarkısı hazır şekilde duruyor. Astral’le birlikte “Hangi şirkete verebiliriz bu şarkıyı?” diye düşündükleri bir dönem Patron’la yollar kesişiyor.

Patron Ati’ye PMC’ye dahil olmasını teklif ediyor. Ama “Ben sana şu dönemde reklam yapabilecek durumda değilim, istersen git diğer label’ları da incele, kendi kararını ver” diyor. Yalnızca şarkı verebileceğini, düet yapabileceklerini söylüyor. Ati, Patron’la düet yapacağı için orada çıldırıyor ve PMC’ye dahil oluyor. Sonrasında Patron’la Mayday şarkısını yaptılar ve Ati242 o günden bugüne tanınırlık anlamında da, stream sayıları anlamında da inanılmaz bir gelişme kaydetti.Ati242, şu sıralar daha çok eğlenceli parçalar yapmaya çalıştığını söylüyor. Kafiyeleri ve flow’u çok sıkı olsa da kendisine lirikalitesinin kötü olduğuna dair eleştiriler geliyor. O da bunu bilerek yaptığını, şu anki hayatının eğlenceli olduğunu ve parçalarda bunu anlattığını söylüyor. Lirikalite isteyenlerin AltKültür kanalına yüklediği şarkıları dinlemesini söylüyor. O zamanlarda sıkıntıları olduğu için öyle şarkılar yaptığını, şu anda daha çok eğlenceli şarkılar yapmaya odaklandığını belirtiyor. Tabii bunun, hiçbir zaman lirikalitesi yüksek şarkılar yapmayacağı anlamına gelmemesi gerektiğini de vurguluyor.

Ülkemizde şu an itibarıyla Alman ekolünün ve newschool’un en önemli temsilcilerinden Ati242 hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Total
0
Shares
2 Yorum
  1. Kafiyeleri hiç de sağlam değil. Genelde (A.) kafiye kullanıp duruyo’ osaki idolü olan Şehinşah, (E.İ.E.İ.E) Rhmye yapıyo’.

  2. Değeri şuan bilinemiyo herkes birinin fanboyu olmunca kaoatmis kendini baska kimseyi dinlemiyo adam 2 senede spotifyda 1 milyon oldu
    Bi kişi flowu iyi degil demis diye herkes kendini bilgili gibi gostermek icin salliyo biseyler
    Kısacası kiymeti ilerde anlasilacak biri dinlemeyen kendisi kaybeder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

LIL BABY, DRAKE'in yeni şarkısı TOOSIE SLIDE için yazdığı verse'ü yollamayı unutmuş!

Sonraki İçerik

M.O.B'nin yakın zamanda yayınlanacak bir sürü projesi açıklandı!

İlgili İçerikler