Lil Peep’in dahil olduğu oluşum: GothBoiClique kimdir, kimlerden oluşur?

GothBoiClique veya kısaca GBC, 2012 yılında Wicca Phase Springs Eternal, Cold Heart ve Horse Head tarafından kurulan Los Angeles, California merkezli bir müzik kolektifidir. Kolektif, dönemin popüler uygulamalarından Tumblr’da birbirine denk gelen müzisyenlerin black metal, emo, indie rock, trap, dark wave gibi janralar etrafında bir araya gelip yardımlaşması amacıyla oluşturuldu. GBC’nin ilk 2 yılında herhangi bir üye yüz yüze tanışmadı. Kolektif, üyelerin birbirini tanıma safhası sırasında internet ortamından devam etti.

GothBoiClique adı ve üyelerin tanışması

Kolektifin adı Cold Heart’ın Wicca Phase Springs Eternal’a gönderdiği bir beat’in adından geliyor. Beat’in adında “gothboiclique” ibaresini gören Wicca Phase Springs Eternal, kolektifin adının böyle olmasına karar verdi. Belirtmekte fayda var ki; GothBoiClique’in tam anlamıyla ilk olarak temeli atan isimler Wicca Phase Springs Eternal ve Cold Heart’tı. İkili daha sonra içinde Horse Head’in de yer aldığı Thraxxhouse grubuyla güçlerini birleştirdi. Thraxxhouse ise Raidar Klan isimli hip-hop kolektifinin Seattle ayağını oluşturan bir yapıydı.

Kolektifin büyümesi ve Lil Tracy’nin dahil oluşu

Lil Tracy & Cold Heart

Bu sırada GBC kolektifi büyümüş ve bünyesine Døves, Fish Narc, JPDreamthug gibi isimler katılmıştı. O dönemler 16 yaşında bir lise öğrencisi olan ve Seattle’da Garfield Lisesi’nde okurken bir yandan da Thraxxhouse grubunun altında müzik üreten Jazz Ishmael Butler veya bilinen adıyla Lil Tracy, GothBoiClique ile tanışmıştı. Kısa sürede onların ve müziklerinin büyük bir hayranı haline gelen Tracy, aldığı GothBoiClique tişörtünü sürekli olarak giyiyordu. Onlarla belirli bir süre geçirdikten sonra Horse Head’e Wicca Phase Springs Eternal ile konuşup onu GothBoiClique’e aldırıp aldıramayacağını sordu. Bu durumu öğrenen Wicca da “Tişörtümüzü giyiyor. Bence bu aramıza girmesine yeter de artar bile.” demişti.

GBC’ye katılan en büyük yıldız: Lil Peep

Lil Tracy & Lil Peep

2015 yılında Thraxxhouse grubu dağıldı ve GothBoiClique yoluna bağımsız bir şekilde devam etme kararı aldı. O dönem underground piyasada özellikle emo trap tarzıyla kendini belli etmeye başlayan New York’lu rapçi Lil Peep, içinde bulunduğu kolektif olan Schemaposse’nin dağılmasıyla bünyesine dahil olacağı yeni bir oluşum bakıyordu.

GBC üyeleriyle tanışan Lil Peep, başta resmi olarak kolektif bünyesine katılmamasın rağmen onlarla çok iyi anlaşmış ve 10 Haziran 2016’da çıkardığı kariyerinin 4. mixtape’i olan Crybaby‘de onlara yer vermişti. GBC üyelerinden Wicca Phase Springs Eternal, Cold Heart ve Lil Tracy, mixtape’de Lil Peep’e eşlik eden isimlerdi. Crybaby’den 2 hafta sonra GothBoiClique’in ilk kolektif mixtape’i Yeah it’s True yayınlandı. Bu mixtape’te Peep yoktu ama 2016 yılının sonlarına doğru 5. mixtape’i Hellboy‘u yayınlayan Peep, mixtape’te Wicca Phase Springs Eternal ve Lil Tracy’ye yer vermişti. Hellboy’dan kısa bir süre sonra Lil Peep, resmen GothBoiClique’e katıldığını duyurdu.

Peep’in vefatı ve GothBoiClique’in günümüze gelişi

Lil Peep’i de bünyesine katan GothBoiClique, artık özellikle emo trap denildiği zaman akla gelen oluşumlardan biri olmuştu. Peep, GothBoiClique’e katılmasından tam 1 yıl 1 ay 25 gün sonra, Tucson’da vereceği konser öncesi turne otobüsünde ölü bulundu. Peep’in kaybı sonrası GBC üyelerinden ve Lil Peep’in en yakın arkadaşlarından Lil Tracy, kolektiften ayrıldı.

Yoluna kalan üyelerle devam eden GothBoiClique’ten etkilenen Lil Zubin, Jon Simmons, Nedarb, Fantasy Camp ve Foxwedding, Misery Club isimli gruplarını oluşturdu ve GothBoiClique’in alt grubu oldu. 2019 yılında Tiramisu isimli single’ını yayınlayan GothBoiClique, aynı yıl Avrupa’da sold out olan bir turneye çıktı. 2020 yılında Horse Head de kolektiften ayrılan isimlerden oldu. Kendisi daha sonra 2022 yılında GothBoiClique’e geri döndü.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Eminem, 8 Mile'ın yıldönümü için Mom’s Spaghetti'yi New York'a getiriyor

Sonraki İçerik

Rap müziğin efsanelerinden SNOOP DOGG'un biyografik filmi yolda!

İlgili İçerikler