OZAN ‘OZ’ YILDIRIM kimdir?

Türk asıllı İsviçreli prodüktör Ozan Yildirim, özellikle Drake ve Travis Scott‘la sık çalışmaya başladıktan sonra Amerika’nın en çok dinlenen şarkılarında prodüktör olarak yer aldı ve 2020 yılını da harika geçirdi zaten.

Ozan Yildirim’ı daha yakından tanımanız adına hayat hikayesini kısaca özetleyip, İsviçre’den Amerika’ya uzanan prodüktörlük kariyerini sizler için derlemek istedim.

11 Ocak 1992’de İsviçre’nin en büyük kenti Zürih’te dünyaya gelen Ozan Yildirim veya bilinen adıyla OZ, küçük bir köy ve hip hop kültürüyle çok da içli dışlı olmayan bir ülkede olduğundan hip hop kültürün içerisine o kadar da hızlı bir şekilde giremedi.

50 Cent’in 2003 yılında yayınlanan Get Rich or Die Tryin’ albümü ve sonrasında Scott Scorch, Timbaland gibi isimlerin prodüksiyondan bolca etkilenen OZ, 2005-2006 yıllarında beat yapmaya başlıyor. Çevresinde hip hop bilen kişi sayısı az olduğundan başlarda tüm vaktini tek başına beat yapmaya ve bu konuda kendini geliştirmeye adayan OZ’un, hayatı internet üzerinden tanıştığı bir arkadaşıyla değişecektir.

Amerika’da yaşayan bu arkadaşından Meek Mill‘in e-posta adresini almaya başaran OZ, Meek Mill’e güvendiği altyapılardan birini gönderir ve 2013 yılında ilk placement‘ı Meek Mill ile elde etmiş olur. OZ, o sıralar Berlin’in ünlü plak şirketlerinden Wolfpack Entertainment bünyesinde müzik yapmaktaydı.

OZ & Drake

Başlarda Amerika-Almanya arası git gel yapan OZ, daha sonra çevresindekilerin tavsiyesiyle Amerika’ya taşınır. Sonrası da çorap söküğü gelir onun için. Meek Mill, The Game, G-Eazy, Logic, Drake, Khalid, Travis Scott gibi Amerikan rap sahnesinin en bilinen isimleriyle çalışan OZ için işlerin bir üst seviyeye çıktığı yıl ise 2018 olacaktır.

Travis Scott’ın ASTROWORLD albümünün en hype parçalarından olan Drake düetli SICKO MODE’un prodüksiyon koltuğunda Rogét Chahayed, Hit-Boy, Cubeatz ve Tay Keith birlikte oturan OZ, Billboard’da ilk 1 numarasını elde eder. Daha sonra 2019 yılında Travis Scott’ın HIGHEST IN THE ROOM şarkısındaki prodüktörlerden de biri olan OZ, 2. kez Billboard’un tepesini görür. Kendisi, 2 adet 1 numaraya oturmuş şarkıyı prodükte etmiş olmanın faydalarını şu şekilde özetliyor:

“Herhangi birine beat gönderdiğimde eskisine kıyasla çok daha güvenli bakıyorlar. Hem böylece daha deneysel çalışabiliyorum çünkü beat gönderdiğim sanatçılar, yaptığım işlerin kaliteli olacağına inanıyorlar.”

OZ, kendisini bir trap prodüktöründen çok daha fazlası olarak görüyor. Timbaland ve özellikle Pharrell Williams’ın işlerini takip edip onları pusula olarak aldığı için pop, dancehall gibi daha birçok farklı tarz ve türde iş verebileceğinden bahsediyor. Diskografisine bakıldığı zaman çok da haksız sayılmaz.

OZ, 2020 yılına geldiğimizde kendisi için ‘hayatımın en büyük başarısı’ dediği Drake’in viral şarkısı Toosie Slide‘ı yaptı. Şarkı bildiğiniz üzere Drake’in klipte gösterdiği dans hareketleriyle TikTok’ta büyük bir infial yaratmış ve milyonlarca dinlenmişti. Her ne kadar OZ, şarkıyı yaparken böyle bir hedefleri olmadığını belirtse de şarkı, sözleri ve klibiyle böyle bir dinleyici kitlesine ulaşmayı hedefliyor gibiydi.

OZ’un Toosie Slide’ı diğer Billboard birincilikleri ile ayırmasının nedeni ise; diğer şarkılarda başka prodüktörlerle collab yapması, ancak Toosie Slide için tek başına stüdyoya girmesi. OZ’un söylediğine göre bu onun kendisine olan güvenini oldukça arttırmış.

2020 yılında sadece Drake ile bile 5 şarkıda çalışan OZ’u Amerika’da çok daha iyi yerlerde görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

OZ (@ozmusiqe)’in paylaştığı bir gönderi

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 8 Ocak 2021 | ADOS, FREDD, RUSS, MAW ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

KAYKAY kültürünün HIP HOP ile ilişkisi nasıl gelişti?

İlgili İçerikler