YENİ ÇIKANLAR: 8 Ocak 2021 | ADOS, FREDD, RUSS, MAW ve çok daha fazlası!

Amerika’nın hâlâ yıl geçişi döneminde olduğu ve bu nedenle neredeyse elle tutulur hiçbir işin yayınlanmadığı, Türkiye’de de alışılagelmiş şekilde zayıf bir hafta oldu.

Kaliteli işler yayınlanmış da olsa uzunçalar olarak nitelendirilebilen yalnızca Ados’un yeni EP’si Aldebaran vardı. Yavaştan değerlendirmeye de geçelim.

 

Ados – Aldebaran

Dürüst olmak gerekirse; Ados’un müziği hiçbir zaman benim için cezbedici olmadı. Bu EP’si için de müzikal bir eleştiri yapmamayı daha uygun buluyorum bu nedenle. Şu şekilde iyi bir eleştirim olabilir: Ados veya o nesil MC’ler kapak tasarımı, kaliteli beat’ler gibi öğeleri arkaplanda tutup bunu bir sıkıntı olarak bile görmeyebiliyor. Ados öyle mi emin değilim ancak genellikle öyle oluyor, anlamışsınızdır demek istediğimi. Artık çağa da ayak uydurup, kendilerini birer sanatçı olarak görmemeliler bence. Tabii ki liriklerin de önemi var ancak her şey lirik değil, bu konuda da anlaşmamız gerekiyor bence.

 

Fredd & EB – Uçmak Zor

Fredd, son zamanlarda radarlarımın en açık olduğu isimlerden. Yayınladığı her işi can kulağıyla dinleyip bu sefer nasıl bir proje yayınlamış diye merak ediyorum. Prodüktör olarak Unique Fabric dışı birkaç isimle çalıştıktan sonra bu single’da yuvaya dönüp EB ile çalışmış. Uçmak Zor isimli bu şarkı slow bir giriş sonrası Fredd’in alıştığım ve keyifle dinlediğim vokaliyle devam ediyor. Şarkıda kullanılan back vokalleri övmem lazım, baya başarılı olmuşlar. Onun dışında altyapının da Fredd’in de iniş ve çıkışları, flow değişimleri muazzam.

 

Russ – UGLY (feat. Lil Baby)

Russ, yeni yıla Lil Baby düetli UGLY şarkısıyla giriş yaptı. Klasik Russ kapak tasarımına hafif bir dokunuş yapılmış. Genelde şarkıyı özetleyen bir görsel kullanılırken, bu sefer direkt olarak şarkının adı yazılmış. Russ, genel anlamda sevdiğim ve dinlediğim bir isim. Lil Baby düeti ve Boi-1da prodüksiyonu heyecanlandırmıştı beni bu nedenle. Ancak Russ’ın nakaratı dışında ortaya çok başarılı bir çıkmış diyemem. Beat’in ya kick’leri yanlış tercih olmuş ya da mix’te sıkıntı var, bunu bu konuda daha profesyonel arkadaşlar anlayacaktır. Lil Baby verse’ü ise maalesef beklentimin altında kaldı. Yani ikili büyük ihtimalle stüdyoda girmedi, Lil Baby Russ’a verse’ünü internet üzerinden gönderdi. Bu tabii ki olabilir ama bu kadar da belli olmamalı. Burada da devreye mix giriyor ve orada da başarısız buldum mix-mastering’i.

 

MAW – yokSUN

MAW, oldukça smooth ve duygusal bir parçayla çıktı karşımıza. Evet, MAW mumble ile öne çıkıyor ve belki de bu yüzden bazen müziğinin yer yer kalitesi es geçiliyor diye düşünüyorum. RedKeys Music’in en iyilerinden olduğunu düşünüyorum ben. Özellikle yokSUN gibi duygusal parçaları favorilerim. Nakarattaki kafiyeler biraz basit olmuş ama yine de çok sırıtmıyor bence.

 

Alba & Down. – Kafa Tutma

Alba, seri üretimine devam ediyor. Baneva düetli Cinayet şarkısının üzeri soğumadan prodüksiyon kısmında Down.’un yer aldığı Kafa Tutma şarkısını yayınladı. Şarkının altyapısında ülkemizde sayısı günden güne artan drill tercih edilmiş. Lirikler altyapı ile uyumlu diyebilirim. Yer yer Alba’nın agresifleşen vokali ve sert sözleri güzel oturmuş. Nakarat zaten en sevdiğim kısım oldu, baya catchy. İkinci verse’ün başlarında şarkıdan koptum biraz ama güzel bir iş diyebilirim genel olarak.

 

Desiigner – AMEN

Geçtiğimiz günlerde Desiigner hakkında siteye bir yazmış ve kendisine Kanye West ve GOOD Music yapılan haksızlıkları yazmıştım. O yazıyı okumadıysanız, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. AMEN şarkısına gelecek olursak; çok beğenmedim açıkçası. Şarkı sürekli olarak aynı flow ve tempoyla gidiyor ve bu da biraz dinlenebilirliği azaltmış bana kalırsa. En azından nakaratta daha yavaş veya daha farklı bir flow tercih edilebilirmiş. Sesini Future’u benzetenlere verdiği “I’m not him, I am the future.”  yani “Ben o değilim, ben geleceğim.” şeklinde yaptığı kelime oyunu ise çok hoş olmuş.

 

alishot – Katalonya Bankları

alishot’ın uzun süredir beklenen/beklediğim Katalonya Bankları isimli şarkısı sonunda yayınlandı. Neredeyse daha önce yayınlanan canlı video ile birebir bir kayıt var. Altyapı ve alttaki sesler oldukça keyifli. Flow zaten alishot’ın işi, onu söylemeye bile gerek yok. Bitiş çok ani olmuş, öyle bir eleştirim olabilir. Onun dışında gerçekten iyi şarkı.

 

Harun Adil & Ahmet Üstüner – Hoyrat, Pt. 2

Harun Adil ve Ahmet Üstüner’in Hoyrat isimli EP’sinin ikinci part’ı da dün yayınlanan işlerdendi. Öncelikle şu yayınlanma politikasını eleştirmem lazım. Daha önce Kamufle, 19T albümünü de bu şekilde yayınlamıştı ve çok başarısız bir strateji bence. Benim son kısımda artık dinleme şevkim kalmamıştı açıkçası o albümde. Buraya dönersek; 6 şarkılık bir EP’yi 3’er şarkılık 2 kısma bölmek ne kadar mantıklı bilemeyeceğim. Onları da anlıyorum, daha fazla gündemde kalmak vs. gibi şeyler de var ama mesela 6 şarkıyı yayınlayıp sonra bir 3 şarkı deluxe gibi yayınlamak sanki daha mantıklı. Müzikal eleştirim ise Allame düetli Efsane şarkısı zaten daha önce yayınlanmıştı. Onun dışında ilk kısmı daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DABABY, silah bulundurmaktan tutuklandı: İŞTE DETAYLAR!

Sonraki İçerik

OZAN 'OZ' YILDIRIM kimdir?

İlgili İçerikler