Trap müziğin öncülerinden, crunk müziğin önemli isimlerden: JUICY J kimdir?

Jordan Michael Houston III, 5 Nisan 1975 tarihinde Memphis, Tennessee’de dünyaya geldi. Dünya onu Juicy J ismiyle, Three 6 Mafia grubuyla, crunk ve trap müziğe katkılarıyla tanıyor. Peki 1991 yılında müzik yapmaya başlayan Juicy J, nasıl oldu da 2020 yılında yayınladığı THE HUSTLE CONTINUES albümünde dahi, yeni nesil trap yıldızlarının yanında sırıtmayan verse’ler yazacak kadar devamlılık sağlayabildi?

Memphisli söz yazarı ve yapımcı Al Bell’i kendine idol alan genç Jordan, gençlik yıllarını müzik piyasası, plak şirketleri, dağıtım anlaşmaları, kontratlar gibi konuları inceleyerek geçirdi. Bir rap sanatçısı olmak dışında böyle konular da Jordan’ı heyecanlandırıyordu. Lise yıllarında rap yapmaya başlayan Juicy J, Henderson adındaki öğretmeni sayesinde bir kayıt cihazı alıp Slob on My Knob isimli ilk şarkısını yaptı.

Three 6 Mafia grubu

Memphis’te DJ’lik yapmaya başlayan Juicy J, gittiği organizasyonlardan birinde DJ Paul ile tanıştı. İkilinin yakın müzik zevki nedeniyle kanı birbirine çabuk kaynadı ve aradan uzun süre geçmeden Juicy J, DJ Paul ve Paul’un yeğeni Lord Infamous üçlüsü The Backyard Posse isimli gruplarını kurdu. DJ Paul ve Lord Infamous, aynı zamanda Da Serial Killaz adıyla bir ikili olarak da yollarına devam edip mixtape’ler yayınlıyordu. Juicy J ise bu süreçte işi biraz daha ağırdan alan taraftı. DJ Paul ve Juicy J, özellikle prodüktörlük yetenekleriyle Memphis’teki isimlerini büyütüp şehirdeki birçok sanatçıdan şarkılarının beat’lerini yapmaları için teklif almıştı. The Backyard Posse olarak müzik yapmaya ve genellikle mixtape ağırlıklı ilerleyen grup, Lord Infamous’un bir şarkısında kullandığı Triple 6 Mafia adını sevip grubun adını bu şekilde değiştirmişti. 1994 yılında gruba Koopsta Knicca katıldı ve grup, yeni 4’lü kadrosuyla Smoked Out, Loced Out adını verdikleri mixtape’lerini yayınladı. Bu proje aynı zamanda Triple 6 Mafia’nın da tüm üyeleriyle ortaya çıkardığı ilk projeydi.

1994 yılında aynı zamanda Juicy J ve DJ Paul, Prophet isimli bağımsız plak şirketlerinin de temelini attı. Şirket içinde Prophet Posse adında bir kolektif de yaratıldı. Bu kolektife Memphis’in gelecek vadeden rapçileri dahil edildi. Kolektif üyeleri, gruba hiçbir zaman alınmadı ancak sürekli olarak Triple 6 Mafia üyeleriyle vakit geçirip onların albümlerinde boy gösterdi. Kolektife giren isimlerden biri de Juicy J’nin öz abisi Project Pat’tı.

İlk stüdyo albümlerinin de çalışmalarını yapan grup, ertesi yıl bünyelerine Gangsta Boo ve Crunchy Black’i kattı. Üye sayısı 6’ya çıkan grup, adını hakkını tam anlamıyla vermeye başlamıştı. İlk stüdyo albümleri öncesi, grubun adı bugün de bilinen ikonik şekliyle Three 6 Mafia olarak değiştirildi.

Three 6 Mafia’nın diskografisi ve başarıları

30 Mayıs 1995 tarininde ilk stüdyo albümleri olan Mystic Stylez’ı yayınlayan Three 6 Mafia, günümüze kadar 9 adet stüdyo albümü yayınladı. Grubun 6 üyesi, her albümde beraber değildi. Koopsta Knicca, 2000 yılında gruptan ayrılıp 2015 yılında hayatını kaybetti. Gangsta Boo, 2001 yılında gruptan ayrılıp 2023 yılında hayatını kaybetti. Lord Infamous ise 2005 yılında ayrıldı ve 2013 yılında hayatını kaybetti.

Three 6 Mafia, 2006 yılında It’s Hard out Here for a Pimp isimli şarkılarıyla Oscar’da En İyi Orijinal Şarkı ödülüne layık görüldü. Şarkı, 2005 yılında vizyona giren Hustle & Flow filmi için kaydedilmişti. Grup, 2008 yılında Amerikan Müzik Ödülleri’nde En Sevilen Hip-Hop Grubu ödülünü aldı ve 2012 yılında da Memphis Hall of Fame sınıfına kabul edildi.

Juicy J’nin solo kariyeri

Juicy J, resmi solo kariyerini 2002 yılında çıkardığı Chronicles of the Juice Man isimli albümüyle başlattı. Bu albümü 2009 yılında çıkardığı Hustle Till I Die takip etti.

Hustle Till I Die albümünden sonra Juicy J, Wiz Khalifa ve Wiz’in kolektifi Taylor Gang ile yakınlaşmaya başladı. 2011 yılında Juicy J’nin Taylor Gang’e A&R ve ortak yönetici olarak katıldığı açıklandı. Juicy J, Three 6 Mafia ile herhangi bir iş yapmıyor ve solo kariyeri için ciddi adımlar atıyordu. 2013 yılında yayınlanan üçüncü solo albümü Stay Trippy’de Pimp C, Project Pat, Wale, Trey Songz, Yelawolf, Wiz Khalifa, Big Sean, Jeezy, Justin Timberlake, Chris Brown, Lil Wayne, 2 Chainz, A$AP Rocky gibi konuklar varken Three 6 Mafia’dan hiç kimse yoktu.

Öte yandan aynı yıl (2013) Three 6 Mafia’nın kalan üyeleri Da Mafia 6ix isimli bir grup oluşturdu. DJ Paul, bu grubun tamamen yeni bir grup olduğunu söyledi. Juicy J ve grup arasında büyük bir bağ kopmasının da olmadığını belirtmekte fayda var. Da Mafia 6ix ilk mixtape’inde Juicy J ve abisi Project Pat de bir şarkıda dahil olmuştu.

Juicy J, solo kariyerine 2017 yılında Rubba and Business ve 2020 yılındaki THE HUSTLE CONTINUES albümleriyle devam etti.

Three 6 Mafia ve Juicy J’nin günümüz müziğine etkisi

Three 6 Mafia ve haliyle Juicy J, crunk müzik icra eden bir gruptu. Birçok kaynağa göre crunk, günümüz trap müziğini oluşturan müzik türlerinden biri olarak gösteriliyor. Bunun dışında Lord Infamous’un flow’ları da trap müziğe Migos ile girdiği söylenen flow’un ilk görüldüğü noktaydı. Yine DJ Paul’un o dönem ortaya koyduğu beat’ler incelendiği zaman, günümüz trap müziğine yakın hi-hat dizilimleri, bass ve melodi tercihleri rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Juicy J ve grubun diğer üyelerinin belki bu konuda DJ Paul ve Lord Infamous kadar büyük tekil etkileri yok ama crunk ve sonrasında trap’e evrilen müzik kariyerlerinde kullandıkları sound’lar, flow ve vokal tercihleri günümüz trap’ine büyük bir etki bıraktı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Drake'ten Kanye West'e Kim Kardashian göndermesi

Sonraki İçerik

Server Uraz açıkladı: Beta'nın yeni şarkıları yolda!

İlgili İçerikler