Roddy Ricch’in yeni albümü Live Life Fast’ten neler bekliyoruz?

Roddy Ricch‘in 2. stüdyo albümü Live Life Fast, 17 Aralık cuma Türkiye saati ile 07.00’de yayında olacak. Compton doğumlu sanatçı, yalnızca bir single yayınladığı albümle alakalı pek detay vermedi.

Albüm öncesi elimizdeki olan az bilgiyi toparlayıp Roddy’nin diskografisine de bakarak albümden neler beklediğimize bir bakalım mı?

Öncelikle Roddy Ricch’in nasıl mentalitede bir sanatçı olduğundan bahsederek başlamak istiyorum ben. Kendisi jenerasyonundaki birçok rapçinin aksine hâlâ belirli sınırları olan, bir konunun anlatıldığı albümlere değer veriyor. Bu konuda yeni nesil rapçilerden net bir şekilde ayrılıyor bana kalırsa da. Albümleri veya mixtape’leri öncesi pek ortalarda görünmüyor ve tamamen çıkaracağı projeye gömülüyor. Evet, belki sosyal medya devrindeyiz ve TikTok olmadan müzik endüstrisinde başarılı olmak oldukça zor. Bu artık reddedilemez bir gerçek ama Roddy Ricch, sosyal medyayı işlerini dinleyenlerine ulaştırmak dışında pek kullanmıyor ve sosyal medyadan hoşlanmadığını da açıkça belirtiyor. Zaten ilk stüdyo albümüne verdiği “Please Excuse Me For Being Antisocial”  yani “Antisosyal Olduğum İçin Beni Bağışlayın” adı da bunu doğrular nitelikte. Yine de “Kaliteli iş bir şekilde yürür.” sözü burada da kendini doğruladı ve Roddy Ricch’in The Box parçası kendiliğinden bir virale dönüşüp Spotify üzerinde 1 milyar dinlenmeyi geçti, Diamond sertifikası (10 milyon satış) elde etti.

Özellikle The Box şarkısı sayesinde erken yaşta ünü yakalasa da aslında Roddy Ricch’in çok da uzun soluklu bir kariyeri bulunmuyor. Doğduğu ve büyüdüğü yerler aslında ona iyi rap yapmaktan başka çare bırakmamış. Compton’da doğup Atlanta’da büyüyen Roddy Ricch, ilk kez 12 yaşındayken çok tanıdık bir isme karşı rap hünerlerini sergiliyor: Kendrick Lamar.

Küçük yaşta Kendrick ile tanışan ve ona hünerlerini sergileyen Roddy, Kendrick Lamar’dan “Eğer böyle devam edersen bir gün önemli biri olacaksın.” iltifatını alıyor. Büyürken Kendrick Lamar dışında en çok Lil Wayne ve Young Thug’dan etkilenen Roddy Ricch, 2017 yılında ilk mixtape’i Feed Tha Streets ile müzik kariyerini başlatıyor. Mixtape sonrası daha sonra beraber de çalışacağı Meek Mill, Nipsey Hussle, DJ Mustard gibi isimler onunla iletişime geçiyor. Arayı açmadan gelecek yıl Feed Tha Streets 2’yi yayınlayan Roddy Ricch, bu projeyle beraber artık rap piyasasında iyiden iyiye yükselmeye başlıyor. Daha sonra 1,5 yıl ilk stüdyo albümü için hazırlanan Roddy Ricch, Aralık 2019’da Please Excuse Me For Being Antisocial’ı yayınladı. Aradan geçen 2 yılda Roddy Ricch, tüm dünyanın bildiği bir yıldıza dönüşmüşken 2. stüdyo albümü Live Life Fast’i yayınlamaya hazır.

Albümün adı, kapak tasarımı ve 18 şarkıdan oluşacağı dışında şu an elimizde bir bilgi bulunmuyor. Roddy Ricch, geçtiğimiz yaz albümün çıkış parçası olarak DJ Mustard prodüktörlüğünde hazırlanan Late At Night isimli şarkıyı yayınladı. 18 şarkıdan oluşacağını da daha önce Instagram üzerinden paylaşmıştı. Kapak tasarımına gelecek olursak; Roddy Ricch kapakta çok sevdiği ve 2019 yılında hayatını kaybeden Nipsey Hussle’ın Victory Lap albümüne saygıda bulundu.

Victory Lap kapak tasarımı
Live Life Fast kapak tasarımı

Albümde Roddy Ricch’in iyi anlaştığı ve onu Batı Yakası sound’larına yakınlaştıran DJ Mustard’ın “late at night” dışında birkaç şarkıda daha olacağını bekliyorum. Bunun dışında The Box’ın prodüktörü 30 Roc, Start Wit Me’nin prodüktörü “jetsonmade” gibi isimleri de Live Life Fast’te prodüktör olarak görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Düetlere gelecek olursak; posthumous kayıtları ne durumda bilmiyorum ama kapak tasarımında saygıda bulunduğuna göre Nipsey Hussle düeti beklemek abes olmaz. Bunun dışında Roddy’nin daha önce de çalıştığı Meek Mill, Gunna, Polo G, DaBaby, NLE Choppa, Lil Keed gibi isimler ile büyürken en çok dinlediğini söylediği Lil Wayne ve Young Thug’ı da görmeyi bekleyebiliriz.

Roddy Ricch asıl sürprizi ise idolü Kendrick Lamar’ı albüme alarak yapabilir. Bu yazının yazıldığı sıralarda herhangi bir tracklist açıklaması yok. Eğer hiçbir açıklama yapmadan Kendrick Lamar’ı albüme koyarsa gerçekten büyük sükse yaratır bu hamle. Roddy, 12 yaşında rap hünerlerini sergilediği Kendrick Lamar ile daha sonra rap kariyeri başladıktan sonra da görüşmüştü ancak ikili henüz hiçbir şarkıda birlikte yer almadı. Roddy Ricch’e bu konu sorulduğunda “Bir gün kesinlikle olacak ama bunu zorlamak istemiyorum. İşlerin doğal akışında ilerlemesini istiyorum.” diyerek kapıyı aralık bırakmıştı.

Genel bir toparlama yaparsam; Roddy Ricch yeni nesil rapçilerden arasından benim en beğendiğim isimlerden biri. Neredeyse hiçbir ipucu vermediği yeni albümünde de prodüksiyon, düetler, konsept gibin konuları iyi kotaracağını ve 2022’nin başlarına hakim olacak bir proje yayınlayacağını düşünüyorum.

GÜNCELLEME: Roddy Ricch, bu yazının yayınlanmasından saatler sonra albümde yer alacak konuk sanatçı ve prodüktörleri duyurdu. Bunu da bir film afişi tasarımında şık bir şekilde yaptı. Albümün kadrosu gerçekten Şampiyonlar Ligi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

@roddyricch’in paylaştığı bir gönderi

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

"GOKO!" ile RÖPORTAJ! "Kendi şarkılarımı kendim dinleyemezsem yaptığım işin bir anlamı yok."

Sonraki İçerik

KAMUFLE, 2021 yılını DÜŞTÜN GÖZÜMDEN isimli şarkısı ile bitiriyor!

İlgili İçerikler