HAYKİ ile RÖPORTAJ! “Ben duygularımı mikrofona hapsediyorum.”

Hayki, Türkçe Rap’in popülerleşmesine kapılmayıp içinden gelen müziği icra eden ve bunu dinleyene sonuna kadar yansıtabilen bir isim. OL albümüyle birlikte rap tekniğinin yanına müzikal becerilerini de ekledi ve müziğini her geçen gün dinlemesi daha keyifli hale getirerek ilerliyor bize sorarsanız.

Kısa süreli bir ara verdiğimiz röportajlarımıza, son olarak Red Bull 64 Bars projesinde dinleme fırsatı bulduğumuz Hayki ile devam ediyoruz. Kendisiyle 64 Bars projesini, Da Poet‘le çalışmayı, önümüzdeki süreçteki planlarını ve çok daha fazlasını konuştuk.

Rapertuar: Öncelikle nasılsın? Hayat nasıl gidiyor son zamanlarda?

Hayki: Oldukça yoğun geçiyor, şu sıralar ürettiğim işleri yayınlama dönemindeyim. Daha çok şirket işleri, promosyon planlaması, sahne düzenlemeleri ve konser hazırlıkları ile dolu dolu akıyor zaman.

“Prodüktörün Da Poet olduğunu söylediğinde ise heyecanım ikiye katlandı.”

Seni son olarak Red Bull’un 64 Bars isimli projesinde görme şansı yakaladık. Projeye dahil olma sürecini anlatıp genel anlamda düşüncelerini paylaşabilir misin?

Telefon çaldı; Ulaş Demiröz arıyordu ve “Red Bull’un bir projesi var, 64 bar rap okur musun” dedi. Projeden haberim olduğunu söyleyip heyecanla kabul ettim. Prodüktörün Da Poet olduğunu söylediğinde ise heyecanım ikiye katlandı. Birlikte stüdyoya girdik ve sanki bir zaman makinesindeydik, Poet ile bir geleceğe bir geçmişe gittik geldik. Benim açımdan duygu ve ruh dolu bir iş oldu. Teknik açıdan hem sound hem lirik anlamında beni tatmin etti. Sıkı bir proje, zor bir arena ve yeteneğin ön plana çıktığı, çok temiz bir iş olarak değerlendirebilirim.

Da Poet ile uzun yıllardır çalışıyorsunuz ve bize kalırsa uyumunuz gayet iyi. Red Bull’un projesi vesile oldu ve yeniden çalıştınız. DP’nin beat’leri üzerine rap yapmak, genel olarak onunla çalışmak nasıl bir deneyim, biraz bahsedebilir misin?

Poet ile müzik yapmayı hep sevdim. Sahne de olsun stüdyoda olsun birlikte hep neşe içinde çalıştık. Bir beat duyarsın ve “Bu Poet’in beat’i” dersin. Kendine has bir sound’u var ve içindeki ruhu, hip-hop’u hissetmemeniz imkansız. Sana enerjiyi verir ve yazmaya başlarsın. Poet ile birlikte beat yapmak da çok keyifli benim için. Orada da çok eğleniyoruz 😊

Hayki ve Da Poet

“Çok mutlusundur ve bu sonsuza dek sürsün istersin, ben istemem.”

Kendi yayınladığın işlere dönecek olursak; geçtiğimiz haftalarda “Sayın Padişahım Aklımı Koru” isimli yeni şarkını yayınladın ve görebildiğimiz kadarıyla oldukça iyi geri dönüşler aldın. Son 2 yılda özellikle melodik işlerle karşımıza çıkan ve bunların altından da başarıyla kalkan bir Hayki görüyoruz. Önümüzdeki dönemde nasıl bir Hayki dinleyeceğiz?

Bugüne dek ne hissettiysem müziğimde onu işledim. Kimi insanlar bir duygunun içinden geçerken farkında olmayabilirler ya da bu kötü bir hisse geçsin isterler. Ben istemem, sadece süreci analiz eder, doğru anlar ve anlatırım. Acı çekiyorsam ondan kurtulmak yerine onu dinlerim. Tam tersini düşün; çok mutlusundur ve bu sonsuza dek sürsün istersin, ben istemem. Bunun kimya ile alakalı olduğunu ve bitip tükenebileceğini bilirim. Ben duygularımı mikrofona hapsediyorum. Dolayısı ile sert işlerde, melodik işlerde ya da farklı hislerin içinde göreceğiz Hayki’yi gelecek dönemde…

“Bu sene yeni bir albüm planlıyorum.”

Rap sanatçılığı dışında Unique Fabric ile beraber plak şirketi yöneticiliği de yapıyorsun. İkisini kıyaslamanı istesek neler söylerdin?

Sanatçılık ile yapımcılığın yerleri çok başka. İkisinin verdiği haz da öyle. Bir kimseyi inşaa etmek, bir ismi büyütmek, doğru yapımlar ile bu müziğe katkı sağlamak ve pazarda yer edinmek çok keyifli benim için. Bu işi biz yapmazsak görüyoruz ki yıllardır pop kültürünü satan kimseler rap yapımcılarına dönüşüveriyorlar. Müziği ve kültürü bilen insanların yapımcılık yapması gerektiğini savunuyorum çünkü insanlar hip-hop’u böyle anlayabilirler.

Hayki ve Unique Fabric ekibinden Fredd

2018 yılında yayınladığın OL albümün, aradan geçen 4 yıla rağmen tüketim çılgınlığı içinde kaybolmamış gibi görünüyor. Peki Hayki yeni bir albümle ne zaman geri döner?

Bu sene yeni bir albüm planlıyorum.

“Çünkü doğduğum evi geri almak imkânsız tek işle.” diyordun ve yıllar sonra o evi almayı başarıp içerisinde klip bile çektin. Nasıl bir histi bu, anlatabilir misin?

Kendi mahallemde kendi evimde bunu yapmak hayalimdi ve gerçekleştirdim. Bana hissettirdiği şey; o çocuk işçiye olan borcumu ödemek gibi bir şeydi. Boşuna değilmiş demek gibi bir şey.

Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var?

Müzik yapmak, yeni girişimlerde bulunmak, konser ve canlı band ile sahne planlarım var. Ama büyük planı söylemem 😊

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Bu ara sadece klasik müzik ve Lo-Fi dinliyorum. Fransızca rap dinliyorum isim önemli değil hepsine bakıyorum; Ziak, Gazo, Ninho, SCH, PLK vb. Çok gezerim ben, takılmam bir albümde ya da sanatçıda. Müzik macera benim için, yenisini tatmak varken neden duralım?

Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YOUNG THUG ve GUNNA çete bağlantıları nedeniyle tutuklandı!

Sonraki İçerik

JAZZ ve BREAKDANCE bir arada: Ferit Odman ve Jester'dan doğaçlama performans

İlgili İçerikler