LIA SHINE RÖPORTAJI! Kimdir, Şehinşah’la nasıl tanıştı, isminin anlamı ne?

Ülkemizde emsali pek görülmeyen tarzıyla son dönemde Türkçe Rap’in yetenek vadeden MC’leri arasında görülen Lia Shine ile Rapertuar olarak röportaj yapmak istedik, kendisi de bizi kırmadı. Lia Shine, her geçen gün yükseliyor ve kısa süre içinde çok iyi bir noktaya gelmesi işten bile değil bizce. Şehinşah da Lia Shine’daki potansiyeli gördü ve ona abilik yapıyor, yol gösteriyor. Neyse, fazla uzatmadan sorduğumuz sorulara ve Shine’ın verdiği cevaplara geçelim.

 

Rapertuar: Şu anki hayatından memnun musun?

Lia Shine: Hâlâ rahat ve huzurlu hissetmiyorum. Sürekli bir şeylerden kaçarak yaşadım hayatım boyunca. Sadece eskiye göre memnunum diyebilirim. Ortada bir hatalar zinciri var ve onu çözüp boynumdan çıkarana kadar tam anlamıyla rahat hissetmeyeceğim galiba.

Lia Shine kimdir? Seni tanımayan okuyucularımız için kendini tanıtabilir misin? Lia Shine müzisyen kimliğinin dışında kimdir, neler yapar bundan da kısaca bahsetmeni rica ediyoruz.

Lia Shine, 22 yaşında Sivas doğumlu bir rapçi. Kimsenin kimseye inanmadığı bir şehre umut vermeye çalışan birisi. İnsanların “yapamazsın” sesleri arasında bir zamanlar görmeyi hayal ettiği şehirde yaşamını sürdüren birisi. Müzik dışında sosyal bir hayatım veya başka türlü bir olayım yok. Müzik için her şeyi terk edip savaşa girdim. Arada sırada oyun oynayıp kendime zaman ayırıyorum o kadar.

“Lia Shine” mahlasının özel bir anlamı var mı? Bu ismi nasıl seçtin?

“Lia” hayatıma iyi ve kötü yönde etki eden iki insanın isimlerinde bulunan harflerden oluşuyor. Birisi rahmetli babam diğeri ise tanımadığım veya tanıyamadığım bir kadın olduğu için ben de bilmiyorum. Bu yüzden Lia kötü günlerimi ve kötü tarafımı temsil ediyor. Shine ise parlamak anlamına geldiği için zaferi ve iyi tarafımı temsil ediyor.

Yaptığın müziği ne diye tanımlıyorsun ve bu türe nasıl yöneldin?

Yaptığım müziği bir kalıba sokmayı sevmiyorum ama gerçekçi olmak gerekirse tek bir yönden ilerliyorum galiba. Emotional & Sad trap diyebiliriz. Olmadığım bir insanı yansıtmak istemiyorum artık sert bir çocuk değilim duygusal yönüm daha ağır basıyor.

Tarzına yakın olarak XXXTentacion, Lil Peep, Juice WRLD gibi isimlerden ilham alıyor musun? Veya başka isimlerden?

İlham aldığım birçok isim var. Lil Skies kesinlikle bir numara bu konuda benim için. Genellikle SoundCloud platformundaki no-name isimlerden esinleniyorum. Türkiye’de ise Şehinşah benim için çok ayrı bir karakter. Tarz konusunda birbirimize çok ters olsak da bana karşı kurduğu tek bir cümlesi bile çok büyük ilhamlar veriyor.

Şehinşah’la nasıl tanıştın? Tanıştıktan sonra neler yaptınız ve Karma Comp’a dahil olacak mısın?

Ufuk abiyle [Şehinşah] tanışmamız dünyanın en garip olaylarından birisi olabilir. Ben o gün son şarkımı yayınlamıştım, artık müzik yapmayacaktım ve kafamda saçma düşünceler vardı. Yemek yerken, oğlu Atlas’la sahnede bir fotoğraflarını Instagram’da görmüştüm ve anneme “Keşke bende böyle olabilseydim” demiştim. Aradan 1 saat bile geçmeden Instagram’da Aden‘in klibini beğendiğini ve beni takip ettiğini gördüm. İnanılmaz bir heyecanla mesaj atıp teşekkür ettim ve bana çok umut verecek şeyler söyledi. Bana inanan ilk ve tek insan oydu. İstanbul’a yolum düşerse tanışabileceğimizi söylemişti. Ben de bu fırsatı kaçırmayıp 2-3 gün sonra İstanbul’a gittim ve böylece tanıştık. Beraber bir şeyler yapabileceğimizi söyledi ve şu sıralar bir şeyler yaptık. Karma Comp. konusu ise şöyle: Ufuk abi bana gerçek bir abi gibi davrandı, sadece bir müzisyen olarak değil. O yüzden sadece olmam gereken kişinin yanındayım, geri kalan kısımları önemli değil.

Lia Shine ve Şehinşah, stüdyoda.

Şehinşah’la çalıştığını biliyoruz, onun dışında Türkçe Rap’te beğendiğin, çalışmak istediğin isimler var mı?

Beğendiğim ve çalışmak isteyeceğim çok fazla insan var ama bunlar sadece kendi jenerasyonumdaki insanlar. Eskilere karşı bir antipatim var çünkü piyasaya giren kendinden yaşça küçük insanları ezmeye çalışıyorlar gibi geliyor. Çalışmak istediğim kimse yok bu yüzden. Ama Ezhel bir istisna tabii ki.

Kısa ve uzun vadede ne hedeflerin var, neleri başarmak istiyorsun?

Müzik konusunda plan yapabilen birisi değilim, her şeyim anlık gelişiyor. Ama şarkılarımı sahnelerde seslendirmeyi çok istiyorum galiba hedefim bu olabilir.

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Lil Skies – Shelby [Albüm] Juice WRLD – Bandit (feat. NBA YoungBoy) [Single] Trippie Redd – A Love Letter to You 3 [Albüm]

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Bilinenin dışında pek bir şey yok aslında. Will Be Reborn adlı EP’mi kısa süre içinde yayınlamayı planlıyorum. İçerisinde 2 veya 3 şarkı olacak. Arda Gezer’in Karma Episode 1 Albümünde bir solo şarkım var. Şehinşah’ın albümünde bir tane düetimiz var. Ayrı olarak birkaç düet var gibi görünüyor.


Peki Lia Shine’ın icra ettiği tür olan emo rap/sad trap nedir? Bu janranın ortaya çıkışını ve tarihini anlattığımız içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR #4 | FUTURE, TEPKİ, ASPOVA, POLO G, KEİŞAN VE ÇOK DAHA FAZLASI!

Sonraki İçerik

DJ ARTZ'IN SOLO ALBÜMÜ İŞİN MUTFAĞI 3 YAŞINDA!

İlgili İçerikler