MOTİVE ile RÖPORTAJ! MAKAVELI Deluxe, MOB’de yeni dönem, Doğu Yakası vs. Batı Yakası ve çok daha fazlası!

Kısa süre önce Makaveli isimli albümünü çıkaran ve şu sıralar albümün deluxe versiyonu ile dinleyicilerinin karşısına bir kez daha çıkmaya hazırlanan Motive ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Denediği yeni sound’lar, Küçükçekmece, çıkarmadığı Şehir ve Işıklar albümü gibi birçok farklı konuyu değerlendirdik. Keyifli okumalar!

 

Rapertuar: Öncelikle hayatından memnun musun?

Motive: Elimden geldiğince memnun olmak için uğraşıyorum.

Belki senin hakkında fazla bilgi sahibi olmayan okurlarımız vardır. Motive kimdir? Motive müzisyen kimliğinin dışında kimdir, neler yapar?

Normalde duygu ve düşüncelerimi müzikle ifade ediyorum. Müzisyen kimliğimi bi’ kenara bıraktığımda yine sanata yöneldiğimi ve üretmenin benim için en iyi ifade yöntemi olduğunu keşfettim. Uzun zamandır fırsat buldukça tablo yapıyorum.

Güncel devam edelim. Yakın zamanda Makaveli isimli albümün çıktı. Beğendiğini de, beklentisinin altında kaldığını da söyleyenler oldu. Peki sen Makaveli’nin istatistikleri ve geri dönüşlerinden memnun musun?

Memnunum. Kendi kitlem tarafından uzun zamandır beklenen şarkıları barındıran bir albümdü. Ve bu albümle o beklentiyi karşıladığımı düşünüyorum. Ama tabii ki hiçbir zaman hiçbir şeyi yüzde yüz potansiyelimizle sergileyemeyiz.

copyright: M.O.B Entertainment Associated Label of GOVINET.

Bu konu hakkında neredeyse hiç konuşmadığını biliyoruz ancak cesur soruları sevdiğini bildiğimizden bir soru ile özetlemek istiyoruz konuyu. Tepki ile artık konuşmuyorsunuz ancak neredeyse onunla küsen herkes bir şeyler söylerken sen sessiz kaldın. Bunun sebebi nedir ve artık “The Maze”de olmadığına göre “2M” ibaresini kullanmaya neden devam ediyorsun?

Bunun sebebi kendime ve geçmişime saygı duyuyorum. Ve olanın bitenin olup bittiği gibi kalmasını istiyorum. Ne kadar bize pozitif şeyler yüklediğini düşünsek de Tepki’nin bizimle yaşadığı problemlerde haksız olduğu bir sürü taraf var ama bunu dillendirmenin bana yakışacağını düşünmüyorum. Hala 2M’i kullanmamın sebebi M’in yerini Makaveli ile doldurmam.

“Şehir ve Işıklar albümündeki şarkılar hala sapasağlam yerinde. Sadece hak ettiği prodüksiyonları alamadığı için sizlerle buluşturmamayı tercih ettim.”

MOB, son zamanlarda oldukça çalkantılı. Yakın arkadaşın Jefe de ekipten ayrıldı. MOB, senin için ne ifade ediyor ve birçok kişi ayrılırken senin şirketin bünyesinde kalmanı sağlayan sebepler neler?

Bana sunulan çoğu şeyi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorum. Burda bulunmamın sebebi artık kendi vizyonum ve kariyerimi %80 benim yönetmemdir.

Jefe demişken Dope Boy’z zamanlarınızı da yad edelim. Neler söylemek istersin o dönemlerle alakalı?

O dönemler için söyleyebileceğim en iyi şey karnımızın dostlukla doyduğu. Bunun dışında kendi yaşıtlarımızdan bu işe en çok saygı duyan iki isimdik ve o karanlık dönemlerin üstesinden gelebildik. Kendisine olabildiğince minnettarım. Dostluğumuz hala olduğu yerden devam etmekte.

Şarkılarından, sosyal medyadan ve sırtındaki dövmeden İstanbul sevgini biliyoruz. Peki bu şehir senin için tam olarak ne ifade ediyor, ne kadar ilham alıyorsun?

Doğduğum ve büyüdüğüm şehir, bana imkanları ve insanları en yakın tutan nokta. Onun sayesinde binlerce zorluk ama binlerce de çözümle karşılaştım. Her zaman beni sonuca en hızlı götüren şey oldu benim için çok önemli o yüzden ondan ilham alıyorum.

copyright: M.O.B Entertainment Associated Label of GOVINET.

Çıkaracağın albümün isminin Şehir ve Işıklar olacağını söylemiştin uzun süre önce ancak sonrasında Makaveli isimli bir albüm yayınladın. Peki Şehir ve Işıklar albümünün ismi mi değişti yoksa ilerleyen süreçte o isimde bir albüm çıkarma planın devam ediyor mu?

Şehir ve Işıklar albümündeki şarkılar hala sapasağlam yerinde. Sadece hak ettiği prodüksiyonları alamadığı için sizlerle buluşturmamayı tercih ettim. Bu yüzden Makaveli benim için öncelik oldu ama zamanı gelirse Şehir ve Işıklar albümü sizinle buluşabilir.

SLIMKIDD kavramını açıklayabilir misin? Senin oluşturduğun bir alter ego mu?

Bu bir alter ego değil sadece bir dönem çok zayıfladığım için kendime A.K.A olarak bunu yakıştırdım. Tamamıyla bundan ibaret.

“Hazır kış yoldayken sizinle daha mevsime uygun şarkıları buluşturmak istedim. Benim için değerli olan 5 adet duygusal şarkımı bu albüme ekliyorum. Albümü tamamlayacağını düşünüyorum.”

Bir röportajında, kendini eskiden rapçi olarak gördüğünü; 2018 yılından itibaren ise kendini bir müzisyen olarak görmeye başladığını söylüyorsun. Son şarkılarında da daha melodik sesler duyduğumuz bir gerçek. Bu değişimi nasıl ve neden yaşadığını biraz anlatabilir misin?

Kendime bunu dememin sebebi 2018’den bu yana işim sadece kelimeler değil aynı zamanda melodiler oldu. Bu da haliyle beni sürekli değişime ve gelişime itti.

Ateş Et şarkının 2. verse’ü ile dağılan 832. Yanyol grubunun bazı üyelerini anıyorsun. Ayrılan üyelerin, senin için yaptığı eleştiriler hakkında neler düşünüyorsun?

Yarası olan gocunur. Hala hepsi benim eşim dostum ama evrensel ahlaka uygun olmayan bazı hareketler sergilendi ve konu her seferinde sonuca Vio ile bağlandı. Bir diğerini düşünmek yerine herkes kendi içindeki problemleri çözmelidir.

Vio’ya değinmeden geçmeyelim. Rahmetlinin sendeki yerini biliyoruz. Sana şunu sormak istiyoruz: Vio’nun posthumous şarkıları ve albümlerinden memnun musun? Her anlamda soruyoruz bunu: Düetler, istatistikler, yarattığı etki…

Vardığımız sonuç beni biraz da olsa tatmin ediyor. Ama yeterli hassasiyetin bazı alanlarda gösterilmediğini düşünüyorum. Kendisi benim için kestirip atılacak bir insan olmaktan çok uzak. Hatırlarsınız ki Tepki benimle yaşadığı ilk problemde bile kendisinin albümü üzerinde ne kadar çok çalıştığımı vurgulamıştı. Gerçekten değerli bir iş yapılacaksa bunun gönülden yapılmasını istiyorum.

Genç ve bize göre kendini kanıtlamış bir MC olarak, bu işe yeni başlayanlara veya henüz ismini duyuramayanlara tavsiyelerin neler?

Hepimizin olduğu gibi çok çalışmaları gerek. Kendilerine herkesten bambaşka bir renk seçmeliler.

Makaveli’nin Deluxe versiyonunda nasıl bir şeyler bekliyor bizi? Albümü tamamlayacak şarkılar mı yoksa farklı bir çizgide ilerleyecek işler mi?

Hazır kış yoldayken sizinle daha mevsime uygun şarkıları buluşturmak istedim. Benim için değerli olan 5 adet duygusal şarkımı bu albüme ekliyorum. Albümü tamamlayacağını düşünüyorum.

Bir röportajında “İnsanların benim tınıma değil, ne söylediğime bakmasını istiyorum. Bir şarkı yayınladığımda insanlar benim ne anlattığımı merak ederek o şarkıyı açtıklarında gelmek istediğim yere ulaşmış olacağım.” diyorsun. Peki bu noktaya ulaştın mı, ulaşmadıysan ulaşacağın zamanı yakın görüyor musun?

Beni dinleyen bazılarının bunu anladığını düşünüyorum. Anlamayanlar için de hala şarkılarımda lirikal tavrımı daha ağır tutuyorum.

Son müzik videolarında genellikle İsmail Şabotiç ile çalışıyorsun ve gerçekten çok başarılı işler çıkıyor ortaya. Bir uyum yakaladığınız belli oluyor. Biraz kendisinden ve uyumunuzdan bahsedebilir misin?

İsmail’i çok seviyorum. Vizyonumuz her zaman ortak bir noktada buluşuyor. Aynı zamanda çok yakın arkadaşız ve beraber is yapmaktan keyif alıyoruz . Ve bundan sonraki işlerde de sık sık beraber çalışıyor olacağız.

NWA ve Makaveli isimli parçalar yayınladın ancak biz hem şarkılarından hem de B.I.G. sevdandan senin East Coast’a daha yakın olduğunu biliyoruz. Neden hep Batı’ya yönelik şarkılar yapıyorsun ve Doğu Yakası ile ilgili de şarkılarını görebilecek miyiz?

Büyük bir Doğu Yakası kültürü hayranıyım. Ve o mentaliteye o kadar çok alışmıştım ki hakkında temeline hakim olduğum batı müziğine hiç derinlemesine yönelmemiştim. Yavaş yavaş Batı müziğini tanıdıkça yaşadığımız coğrafya dahil birçok yere daha kolay sentezlenebildiğini ve uyum sağladığını fark ettim. NWA ve 2Pac zaten ne olursa olsun bu kültüre aşkla yaklaşan her bireyin saygısının ve sevgisinin sabit olduğu birçok isimden sadece ikisi. Kendimi bu şekilde daha rahat ifade ettim diyebilirim. Şarkılar örneklemeler ile dolu dinleyenler fark ederler. Ne kadar “Thug” kültürü bile olsa döneminde büyük savaşlar verip ardındakilere kapılar açan 2 kafa 2Pac ve Dr. Dre beni bu şarkıları yapmamda etkileyen isimler oldu.

“Makaveli ve Makaveli Deluxe’dan sonra bambaşka bir sound üzerinde çalışıyorum, umarım siz de en kısa sürede yeni bir Motive ile karşılaşacaksınız.”

Yaşadığın yer Küçükçekmece değil ve artık stüdyonuz da orada değil. Yani Küçükçekmece’den ve 832. Yanyol’dan uzaksın. Peki hala gidip geliyor musun, bu lokasyonların sendeki değerinde bir azalma olduğu söylenebilir mi?

Bu lokasyonların bendeki değeri asla azalmayacak ama maalesef uzun zamandır gidip gelmiyorum.

Sen, Ohash, Baneva ve Şam’ın ortak parçasını biz de herkes gibi bekliyoruz uzun zamandır. Ohash ile yaptığımız röportajda kendisinin ve senin şarkıya girdiğinizi söylemişti. Bu şarkının fikri nasıl ortaya çıktı, nasıl bir parça bizleri bekliyor? Biraz bahsedebilir misin?

Açıkçası henüz tamamlanmadığı için şarkı hakkında çok bilgi vermek istemiyorum, bence heyecanlı bir bekleyiş. Hep beraber göreceğiz 🙂

copyright: M.O.B Entertainment Associated Label of GOVINET.

Türkiye’den veya herhangi bir yerden çalışmak istediğin isimler var mı? Özellikle yerli piyasada, bir önceki sorudaki 4 isim ve MOB dışında beğendiğin isimleri de öğrenmek isteriz bu soruyla.

Evet var tabii ki. Çoğuyla yakın temastayız ve yakın tarihte birlikte güzel işler yapacağız. Açıklamayayım sürpriz olsun 🙂

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Gündemi çok yakından takip etsem de popüler şarkılar dinlediğim söylenemez. Bu ara dinlediklerim;

  • Vic Mensa – Down For Ignorance
  • Damso – Smog
  • Hunkar Groza – Jupiter
  • PNL – Abonne

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Makaveli ve Makaveli Deluxe’dan sonra bambaşka bir sound üzerinde çalışıyorum, umarım siz de en kısa sürede yeni bir Motive ile karşılaşacaksınız. Teşekkürler 🙂

 

 

 

Total
0
Shares
1 Yorum
  1. Motive gerçekten çok çalışkan ve çok yenilikçi bi isim . İlham oluyor biz yaşıtlarına.. Bu harika bi şey bence..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

TÜRKÇE RAP'te, kadına şiddete karşı yazılmış sözler

Sonraki İçerik

TÜRKİYE'de TIDAL'a erişim RTÜK tarafından engellendi, peki neden?

İlgili İçerikler