SLONG ile RÖPORTAJ! Kimdir, hedefleri neler, sahne adının anlamı nedir?

Son olarak Maestro‘nun Heja‘ya eşlik ettiği Hayrola şarkısının prodüksiyonu ile karşımıza çıkan Slong ile kariyer hedeflerinden, şaşıracağınız ayrı bir mesleğine kadar birçok konuyu konuştuk.

Keyifli okumalar!

 

Rapertuar: Öncelikle hayatından memnun musun?

Slong: Herkese çok selam… Her şey gayet yolunda şükür, sağlığımız keyfimiz yerinde. Çok yoğun bir şekilde iş hayatıma ve azıcık ucundan da olsa sosyal yaşantıma devam etmeye çalışıyorum diyelim 🙂

Slong kimdir? Slong müzisyen kimliğinin dışında kimdir, neler yapar?

Gerçek adım Sinan Uzun. 15 Ocak 1993 tarihinde İstanbul, Üsküdar’da dünyaya geldim. Lise yıllarında elektronik müzikle tanıştım, 2010-2011’den bu yana aralıklarla elektronik müzik prodüksiyonları yapıyorum ve son 5-6 yıldır hip-hop alt yapılarıyla da ilgileniyorum. Kısacası müzik yapmaya aşık birisiyim. Tarzı ne olursa olsun, duygusu önemli benim için.

Maltepe Üniversitesi – Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunuyum. Yaklaşık 2 yıldır özel bir yapım şirketinde tam zamanlı ‘Kurgucu’ olarak çalışmaktayım. TRT1’de yayınlanan ‘Seksenler’ dizisinin kurgu-montaj ekibindeyim. Hayatım iş ve iş arasında gidip geliyor 🙂

 

“Hayrola; çıkması için sabırsızlandığımız, çok sevdiğim iki insanın, Heja ve Maestro’nun mükemmel uyumuyla ortaya çıkmış, ve post-prodüksiyonuyla, klibiyle, aranjesi ile tamamen içime sinen bir parça.”

 

“Fil sesi” ve “Slong Is Perfect” şeklinde 2 tag kullanıyorsun. Slong Is Perfect tag’ini de kendi seslendirdiğini öğrendik Mestefe’nin Twitch yayınında. Peki tam olarak nasıl çıktı ortaya tag’lerin, hikayeleri varsa anlatabilir misin?

Şöyle hemen açıklayayım, sahne adım ‘SLONG‘. ‘Slon‘ ise dünyada bir çok dilde ‘fil’ demek, fil sesi aslında buradan geliyor. Bir çok kültürde fil; güç, büyüklük, dayanıklılık, istikrar ve bereketi temsil eder. Bu yüzden benim için çok anlamlı.

“Slong is Perfect” ise; bir dönem eğitim için Londra’daydım ve oradayken müzik yapmaya devam ediyordum, hatta Muşta ve Şehinşah’ın ‘Islah’ isimli parçasının alt yapısını Londra’dayken yapmıştım. Tabii yaptıklarımı oradaki yabancı arkadaşlarıma dinletiyordum ve beğeniyorlardı yani 🙂 Çok sevdiğim bir İngiliz arkadaşım vardı tepki olarak sürekli (Londra aksanıyla) “Yeah, Slong, it is perfect bro!” demesi benim çok hoşuma gidiyordu ve kulağa çok hoş geliyordu, oradayken 2. tag olarak karar vermiştim zaten 🙂 Türkiye’ye dönünce kendi sesimle tek seferde kaydettim, fx’lerle zenginleştirip son haline getirdim.

Sahne adının anlamı nedir? Nasıl seçtin bu ismi?

Slong’un anlamı çok basit: Sinan Uzun, S-Long. :)))

 

“Yıl 2011, bir albüm çıkardı ve direkt arka kapağına bakardım, ‘All Produced by Da Poet'”

 

Güncel devam edelim. Yayınlanan son işin Heja ve Maestro’nun seslendirdiği Hayrola isimli parçaydı. Klibiyle, altyapısıyla, nakaratıyla çok kaliteli iş çıkmış ortaya bizce. Sen ne söylemek istersin bu parçayla alakalı?

Hayrola; çıkması için sabırsızlandığımız, çok sevdiğim iki insanın, Heja ve Maestro’nun mükemmel uyumuyla ortaya çıkmış, ve post-prodüksiyonuyla, klibiyle, aranjesi ile tamamen içime sinen bir parça. Emeği geçen herkesin eline sağlık.

Heja ve Maestro demişken şunu da sormak istiyoruz. Kariyerinin özellikle yükselişe geçtiği son yıllarına bakıldığında genelde aynı kişilerle çalışmayı tercih etmişsin. Sanatçı skalanı genişletmek istiyor musun yoksa böyle kendini daha rahat mı hissediyorsun?

Şöyle anlatayım; geniş bakarsak müzik yapmak benim için aslında bir hobi olarak kalıyor nedeni başta da bahsettiğim üzere mesleki durumum, kurgucuyum demiştim ve açıkcası başka sanatçılarla çalışacak zamanı pek fazla yaratamıyorum. Ayrıca Heja, Maestro, Xir, Şam, Ashoo, No1 bunlarla zaten sürekli iletişimdeyiz, beraberiz. Ortak bir çok dostumuz var ve artık birbirimizi  tanıyoruz kısacası onlarla çalışırken kendimi rahat hissediyorum, ama bu kimseyle çalışmayacağım anlamına gelmiyor tabii ki de 🙂

Slong ve Xir

Ülkemizde beatmaker’ların değeri son birkaç yıldır anlaşılmaya başlandı maalesef. Bunda da trap soundların oyuna girmesinin büyük bir etkisi var bizce. Bu konuda düşüncelerin neler?

Evet maalesef öyle bir durum var ama eskiden de bilen biliyordu be… Bunun biraz bence yaşla ve ilgiyle alakası var. Ayrıca sosyal medya etkin kullanıma başlandığından beri biraz daha saygınlık ve tanınırlık arttı sadece. Bir de artık diğer ülkelerde yıllardır profesyonel olarak yapılan bir müzik tarzı bizim ülkemizde daha yeni profesyonelleşti bunun da çok büyük artısı var. Ama benim için şu şekildeydi mesela: Yıl 2011, bir albüm çıkardı ve direkt arka kapağına bakardım, ‘All Produced by Da Poet’ eyvahhhhhh. 🙂

Prodüktör olarak idol aldığın isimler var mı?

İdol olarak kesinlikle Southside! İşlerini beğendiklerim ve takip ettiklerim ise: Take a Daytrip, Murda Beatz, Kenny Beats ve Charlie Heat!

Bünyesinde iş yaptığın Midichlorian Records nasıl bir oluşum, anlatabilir misin biraz?

Midichlorian Records, İstanbul’da çocukluk arkadaşım Doğuş Karaca ile (Ellzem) kurduğumuz kendi işlerimizi yaptığımız, eğlendiğimiz, terasında mangal yaktığımız, arkadaşlarımızı misafir ettiğimiz bir çatı katı stüdyosu. Ellzem founder, ben co-founder oluyorum ve başka üyemiz yok 🙂

Henüz birlikte çalışmadığın ve çalışmak istediğin MC’ler var mı, varsa kimler?

Benim tarafçılığım ve gereksiz triplerim yok, müziği hoşuma giden herkesle çalışmak isterim. Müzik yapmak amacımız olmalı sadece. Ama TR’de Ceza ve Ezhel. Yurt dışından ise Travis Scott ve The Weeknd! Bu ikisine bi’ düet albüm yapacağım 🙂

Slong ve Bugy

Ülkemizde İşin Mutfağı, Fuego gibi örnekleri bulunan prodüktör albümlerinin sayısı oldukça az. Senin böyle bir planın var mı yakın zamanda?

Biz beatmakerler genelde arkadaşız ve herkesin arası birbiriyle iyi genelde, birkaç renkli isim hariç. Benim projem hepimizin içinde bulunduğu bir albüm aslında uzun süredir üstüne planlarım var ve birkaç parçayı bitirdik bile. En kısa zamanda dostlarımın da yardımıyla finalleyip salacağım beklemede kalalım 🙂

Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var?

Kısa zamanda buradaki işlerimi toparlayıp, yurt dışında müzik ve sinema kariyerime devam etmek istiyorum. Nasip.

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

88Glam – New Mania (Album)

Desiigner – In My Ways

Haftbefehl X Shindy – KMDF

Krizz Kaliko X Jelly Roll X Merkules – Avoiding Mirrors

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Kendi albümüm geniş bir sanatçı kitlesini içinde bulunduracak onu söyleyebilirim, ayrıca Ellzem X Halko X Pya üçlüsünden bi EP planlıyorum en kısa zamanda. Xir ile süper bir parçamız var, daha sonra İstanbul Trip olarak ‘Hep Trip‘ isimli parça yayınlanacak ve son olarak Santi‘nin Bosslig serisinin 4.sünü yaptık. En erken bu çıkar herhalde. Daha kesinleşmeyen ve konuşulan birçok projede varım, takipte kalın 🙂

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

METRO BOOMIN'in en ikonik 5 şarkısı!

Sonraki İçerik

SOĞUK havalarda içinizi ısıtacak 5 ŞARKI ÖNERİSİ!

İlgili İçerikler