Yalçın Birol’dan keşfedilmek istenen müzisyenlere açık çek: ÖNCE SEN İZLE

Radyolar, özellikle Amerika’da rap müziğin ve haliyle hip-hop kültürünün yayılmasında en büyük katkıya sunan platformlardan biri. Özellikle 80’lerin sonundan itibaren, dijital çağa gelene kadar radyolarda çalınan şarkılar genellikle en çok bilinen şarkılar ve radyolarda şarkılarını düzenli şekilde döndürebilen sanatçılar da piyasanın zirvesine çıkan sanatçılar oluyordu.

Ülkemizde bildiğiniz üzere rap müzik üzerinde yoğun bir ambargo vardı bu konuda. Virgin Radio ise 2018 yılı itibariyle bu ambargoyu kıran ilk radyo olmuş ve düzenli olarak yayınlarında Türkçe Rap müziğe yer vermeye başlamıştı. Bu noktada Yalçın Birol‘a da paye vermek gerekiyor, zira kendisi bir süredir hazırlayıp sunduğu Önce Sen Dinle isimli programında rap ve alternatif müzik ağırlıklı olmak üzere yeni sanatçıların keşfedilmesine yardımcı oluyor. Yeni projesiyle ise bu yaptığını bir adım öteye taşıyor ve ÖNCE SEN İZLE‘ye start veriyor.

Önce Sen İzle’ye gelmeden önce Önce Sen Dinle programını biraz daha açmakta fayda var diye düşünüyoruz. Yalçın Birol’la Önce Sen Dinle, o hafta çıkan şarkıları ilk kez dinleyebileceğiniz bir radyo programı. Program, her hafta perşembe gecesi saat 22’de Virgin Radio Türkiye’de yayınlanıyor. Programın misyonu “müzik sektörüne yeni ve güçlü isimlerin kazandırılmasını ve bağımsız müzisyenleri desteklemek ve şarkıların tanıtımını yapmak” şeklinde tanımanıyor. Şarkı gönderimleri sitede yer alan başvuru formu üzerinden yapılıyor. Önce Sen Dinle hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Önce Sen İzle

 

Önce Sen Dinle’yi düzenli şekilde uzun süredir gerçekleştiren Yalçın Birol, şimdi bu yaptığını bir adım öteye taşıyor ve Önce Sen İzle’ye start veriyor. Programın resmi web sitesinde şu şekilde bir tanıtım metnine yer verilmiş:


Önce Sen İzle, Hip Hop dünyasının tüm yönlerini kapsayan 360 derece bakış açısıyla genç yetenekleri destekleme, ortaya çıkarma ve keşfetmeye yönelik video odaklı bir müzik projesidir.

Bu proje kapsamında başvuruda bulunan katılımcılar arasından seçilen isimlere ait şarkıların müzik videoları, birlikte çalışmak istedikleri yönetmenler tarafından iPhone ile çekilecek Önce Sen İzle Apple Music Playlistinde yer verilecek ve tanıtımı yapılacaktır.

Bu şarkıların Prodüktörleri/Beatmaker ile yapılacak Uzamsal Ses Prodüksiyonu, mixing ve mastering’i Yalçın Birol ve İTÜ MİAM ekibinin işbirliğiyle oluşturdukları Türkiye’nin ilk Uzamsal Ses ve Hip Hop Atölyesinde profesyonel isimler tarafından yapılacak Önce Sen Dinle Apple Music Playlistinde ve aynı hafta Önce Sen Dinle Virgin Radio programında yer alacaktır. Detaylı bilgi için lütfen Katılım Koşullarını okuyunuz.

Proje sesini duyurmak isteyen ve iddialı tüm yeni MC, Beatmaker /Prodüktör ve Yönetmenlere ve aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen yeni yeteneklere açıktır.

Son Başvuru Tarihi 23 Mart 2023 23:59

İTÜ MİAM Uzamsal Ses ve Hip Hop Atölyesi Dolby Atmos Çalışma Grubu:
Can Karadoğan
Oğuz Öz
Taylan Özdemir
Laçin Şahin
Berk Kılıç

Bu bir yarışma değildir.


Web sitesinde yer alan ibarelere göre projenin ilerleyen safhalarında playlist, demo sessions, podcast gibi ayakları da olacak. Detaylı bilgi için programın resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

EMINEM'den inanılmaz başarı: Spotify'da zirvede!

Sonraki İçerik

Ben Fero, YENİ KASET hakkında: "Zorla güzellik olmaz."

İlgili İçerikler