BEGE’nin debut albümü BEGEFENDİ hakkında bildiğimiz her şey!

BEGE’nin debut albümü BEGEFENDİ, 29 Ocak Cuma günü çıkıyor. Albümle aynı gün Emir Taha ile düet olan B.S.G parçasının müzik videosu da yayınlanacak. Sizin için albümle ilgili bilinen her şeyi derledik.

Yapım Aşaması

BEGE, uzun süredir albümün üzerinde çalışıyor. Birkaç single ile dinleyicilerini albüme hazırlayan ve tabiri caizse üzerindeki “youtuber” önyargısını atan BEGE, BEGEFENDİ albümünün baş prodüktörü Özcan Sayın (justsayin) ’la tanıştıktan sonra albüm yeniden doğmuş diyebiliriz. Bu tanışmadan önce 15-20 şarkı hazırlamasına rağmen bunların yalnızca 3’ü kullanılmış (Nazar, Harman, BSG) ve ekim ayında neredeyse sıfırdan başlanmış. Albümün yapım aşaması 4 ay sürmüş. Stüdyoda her hafta 4 gün kalınacak şekilde sabahlanmış.

 

Düetler

Albümde BEGE’ye Murda, Summer Cem, Emir Taha ve Boslen eşlik ediyor. Kanadalı sanatçı Boslen, albümdeki tek yabancı düet. Boslen, BEGEFENDİ albümünün baş prodüktörü olan Özcan Sayın’ın (justsayin) executive produce ettiği bir sanatçı. Boslen’in nisan ayında çıkacak 12 parçalık albümünün tüm şarkılarının prodüktörlüğünü de Özcan Sayın üstlendi. BEGE, Özcan Sayın’la tanışmadan önce de Bugy sayesinde Boslen’den haberdarmış ve albümünde de Boslen’in yer alması bu bakımdan anlamlı olmuş.

BEGE & Bugy & justsayin

Albümle ilgili ilginç bilgiler

Albümün prodüktörlerinden justsayin ve Samih’e, ilk defa Rapertuar okurlarının duyacağı birkaç bilgi vermelerini rica ettik. Onlar da sağ olsun bizi kırmadı.

-BEGE ile Özcan Sayın’ın birlikte yaptıkları ilk parça Eksi, son şarkı ise Durma’ymış.
-Tenha şarkısını ekim ayında yaptıkları an bu parçanın intro olacağını ikisi de hissetmiş.
-BEGE, justsayin’e 2019’da yaptığı Peşimde Bela parçasını dinletmiş ve yeniden yapmak istediğini söylemiş. BEGE’nin kullandığı beat, bir YouTube beat’i olduğu için altyapının baştan hazırlanması gerekiyormuş. Beat’i yapan kişiye baktıklarında justsayin’in çok yakın arkadaşı Stoopid Lou olduğunu görüp şok olmuşlar. Bu sayede o beat’teki gitar melodisini alıp beat’i yeniden hazırlamışlar. Anladığımız kadarıyla Stoopid Lou bu şekilde albüme dahil olmuş ve şu anda albümdeki 5 şarkının prodüksiyonunda yer alıyor.

 

Albüm kapağı

Tracklist

1. TENHA [Intro] (prod. by Bodi, justsayin & Samih)
2. HARMAN (prod. by DJ Artz)
3. EKSİ (feat. Murda & Summer Cem) [prod. by Oscar Zulu, Stoopid Lou & justsayin] 4. NAZAR (prod. by Bugy)
5. B.S.G (feat. Emir Taha) [prod. by Emir Taha] 6. PEŞİMDE BELA (prod. by Oscar Zulu, Stoopid Lou & justsayin)
7. DURMA (feat. Boslen) [prod. by Stoopid Lou & justsayin)
8. NERDEYİM ALO? (prod. by 4nghts & justsayin)
9. GECELERİN DERDİ (prod. by CANDYCHYLD, Stoopid Lou & justsayin)
10. BALON FREESTYLE (prod. by Stoopid Lou, justsayin & Samih)
11. YILDIZLARLA RAKS (prod. by justsayin & Samih)
12. MEYDEY (Outro) [Mr. Chopin & justsayin]

BEGE & Samih

Albümden sonra

BEGE’nin uzun süredir beklenen Peşin ve Labirent gibi şarkıları albümde olmayacak. Dinleyicileri bu şarkıları çok istedikleri için BEGE, albümden sonra çıkmayan şarkılarını SoundCloud üzerinden yayınlayacağını söyledi. Ayrıca normalde albümde olması beklenen Bixi Blake düeti, albümden sonra single olarak yayınlanacak. Uzi ile de düet yapacağının sinyallerini veren BEGE, albümden sonra Türkçe Rap piyasasına daha fazla dahil olacak ve durmayacak gibi görünüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

NLE CHOPPA, 2PAC kliplerini yeniden canlandırdı!

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 29 Ocak 2021 | BEGE, RICH THE KID, KEZZO, BONES ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler