Allame, yeni albümü Ölüm ile Mahşerin Dört Atlısı’nı tamamlıyor

© Kuzey Kayacık

Bir süredir yeni albümü üzerinde çalışmalar yaptığını bildiğimiz Allame, Instagram hesabının story bölümünden yaptığı paylaşımla albümün tüm işlemlerini bitirdiğini duyurdu.

Ölüm adını verdiği bu albüm, yüksek ihtimalle 30 parçadan oluşacak. Albümde Allame’ye eşik edeceğini bildiğimiz tek isim Şehinşah, henüz diğer hiçbir düet açıklanmadı. Allame’nin yine Instagram’dan yaptığı paylaşımda koymuş olduğu tracklist’teki bazı parçaların da adı karalanmış durumda.

Allame’nin bu albüme Ölüm adını vermesi, aynı zamanda Eskişehirli rap sanatçısının 2008 yılında başlattığı bir serinin de devamı niteliği taşıyor. Allame’nin sırasıyla Hastalık (2008), Açlık (2012) ve Savaş (2015) isimli albümleri, Mahşerin Dört Atlısı inancının kapsadığı kavramlardı. Bu yıl çıkaracağı Ölüm isimli albümü de bu serinin devamı olacak.

Mahşerin Dört Atlısı

Özellikle Hristiyanlık inancında büyük bir yer kaplayan bu inançta, kıyamet öncesinde 4 tane at ve binicilerinin ortaya çıkacağı ve her atlının bir kavramı sembolize ettiğine inanılıyor. Beyaz, kırmızı, siyah ve soluk renkte olan bu atların şu anlamları karşıladığı inancı var:

Beyaz | Mesih, Kral ve hatta Hz. İsa’nın geleceği düşünülen bu inançtaki beyaz at, zaferi sembolize ediyor.

Kırmızı | Kırmızı renkli atın savaşı ve savaşlarda dökülen kanı temsil ettiğine inanılıyor.

Siyah | Büyük savaşlar sonrasında büyük bir kıtlık geleceği düşünülüyor. Siyah at da bu kıtlığın/açlığın karşılığı oluyor.

Soluk | Soluk renkli at, salgın hastalıkların ve ölümlerin bir karşılığı olarak algılanıyor.

 

Allame’nin Hastalık, Açlık, Savaş ve son olarak Ölüm albümleri, aynı zamanda çeşitli mitolojilerdeki tanrılarla anlatılabilir. Yunan mitolojisine baktığımız zaman Ares adında bir savaş tanrısı var. Ölüm tanrısının adı Thanatos ve Limos da açlık tanrısı olarak geçiyor. Bunun yanında Mezopotamya mitolojisine baktığımız zaman da Reseph adında bir salgın tanrısına rastlıyoruz.

Allame, Ölüm adını verdiği yeni albümüyle Mahşerin Dört Atlısı’nı tamamlamış olacak. Allame’nin oluşturduğu bu seri hakkından neler düşünüyorsunuz ve albümden beklentileriniz nelerdir?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DIDDY aranıyor: Evini federaller bastı!

Sonraki İçerik

Kanye West, yeni bir yazı yayınladı: "Tek GOAT benim!"

İlgili İçerikler