HOPSIN’in “I’ll Mind of Hopsin” serisinin son bölümünün hikayesi

Yazıya geçmeden önce biraz Hopsin ve “I’ll Mind of Hopsin” serisinden bahsedelim. Hopsin sahne adıyla bilinen Marcus Jamal Hopson, 1985 yılında Los Angeles’ta dünyaya geldi. 2000’li yılların başından beri aktif olarak rap müzikle haşır neşir oluyor ve kendisini bu kültür adına en çok etkileyen ismin Eminem olduğunu söylüyor. I’ll Mind of Hopsin serisi ise, Hopsin’in ilkini 2009 yılında yayınladığı ve şimdiye kadar 9 tane yayınlanmış olan bir şarkı serisi. Kendisi bu serinin her bir bölümünde ya da parçasında dinleyicilere hayatından yeni bir hikaye anlatıyor. Bu seride kullandığı storytelling dili, dinleyenleri tarafından oldukça beğeniliyor. Ben de bugün sizlere bu serinin son parçası olan I’ll Mind of Hopsin 9’un hikayesini anlatacağım.

I’ll Mind of Hopsin 9, Hopsin tarafından bu seride yazılmış hatta belki kendi şarkıları arasında yazılmış en duygusal ve en içten şarkı diyebilirim. Şarkı Hopsin tarafından oğlu Zade’e adanmıştır. Öncelikle şarkıda anlatılan olayın başladığı zamana, 2016 yılına geri dönelim ve bu döneme dair Hopsin’in anlattıklarıyla konunun trajikliğini anlayalım. 2016 yılında Alyce Madden yani Hopsin’in o dönemki sevgilisi, çocukları Zade’e hamileydi ve olayların geçtiği dönemde vatandaşı olduğu Avustralya’daydı. Hopsin sevgilisinin hamileliğinin 20. haftası civarlarında bir yüzük alarak, evlenme teklifi etmek amacıyla Avustralya’ya gitmeye karar vermiş. Olaylar tam da burada başlıyor. Avustralya’ya gideceği sıralarda sevgilisinin Avustralya’da bir striptiz kulübünde çalıştığını ve aynı zamanda kendisini spor hocasıyla aldattığını öğrenmiş. Avustralya’ya gittiğinde haliyle olaylar büyüyüp alevlenmiş. Hopsin babalık testi yapılmasını istediğinde bile sevgilisinin kaçtığını anlatıyor. Olaylar gerçekten iyice büyümeye başladıktan sonra sevgilisi polise Hopsin’in kendisine şiddet uyguladığı yönünde şikayette bulunduğunu söylüyor. Fakat Hopsin, bunun doğru olmadığını, sadece tartışmaların en hararetli anlarından birinde sevgilisini yatağa doğru ittiğini ve yatağa devirdiğini, başka herhangi bir şey olmadığını aktarıyor. (İnanıp inanmamak size kalmış.) Olayların ardından haliyle polis -tahminimce vatandaşı da olması sebebiyle- Alyce Madden’ın tarafını tutarak onu haklı buluyor ve Hopsin’in Avustralya’ya girişini yasaklıyor.

Olaylardan bir sene sonra 2017’de I’ll Mind of Hopsin 9’un da içinde bulunduğu No Shame albümünü yayınladı. Şarkı çıkmadan önce sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda şarkının duygusal yoğunluk taşıyacağını belli etmişti. Şarkının taşıdığı derin ve dokunaklı anlamlara bizzat şarkı sözleri üzerinden bakmak daha faydalı olacaktır.

 

Our lives coulda been so good

But Momma had to fuck it all up

And now your daddy doesn’t f*ck with your momma (hell no)

No, Daddy doesn’t fuck with your momma

All together, come on!

Nakaratıyla şarkıya giren Hopsin, bizzat oğlu Zade’e seslenerek annesini suçluyor ve her şeyin sorumlusunun o olduğunu bilmesini istiyor. Aynı zamanda bu saatten sonra hiçbir şekilde onunla işlerin yoluna girmeyeceğini açık açık söylemiş.

 

I wasn’t at your birth, ’cause your mother made me miss it

I tried to get a visa, I applied and they denied it

‘Cause your momma told the police that I beat her, she was lyin’

And now I’m banned for something bad that I ain’t even do

İlk verse’ünün orta kısımlarında ise doğumunda oğlunun yanında olamamasından yakınmakla birlikte orada olmak için çabaladığını, fakat annesinin polise yalan söylemesi sebebiyle maruz kaldığı yasaklardan oğlunun haberi olmasını istiyor ve bunlardan bahsediyor.

 

I know you and your mom are stayin’ with her parents Bill & Kirsten

You’re partially black, I’m confident they’re feelin’ nervous

They don’t like colored people, in their eyes you’re still a burden

They assume you gonna grow up shootin’ guns and stealin’ purses

But that’s not true, son, don’t be sad

I know you’re not like that, you know I got your back

İkinci verse’ün başında ise oğlunun, annesinin ailesiyle birlikte yaşamasından rahatsız olduğundan bahsediyor. Bunun sebebi olarak ise oğlunun bir siyahi olduğunu ve annesinin ailesinin bundan rahatsız olacağını, ona her zaman bir yük gibi bakacaklarını bilmesi olduğunu anlatıyor. Aynı zamanda yine ten rengi sebebiyle ileride silah kullanan, hırsızlık yapan biri olacağını düşüneceklerini söylüyor fakat bunun böyle olmayacağını, oğlunun öyle biri olmadığını ve kendisinin her daim oğlunun arkasında olacağını söylüyor.

 

I promise we gon’ be together somehow in the end

I am very ashamed that you don’t have my last name

Every night I go to bed and I’m feelin’ this wicked pain, because

İkinci verse’ün son kısmında ise oğluna bir söz vererek eninde sonunda bir araya geleceklerini söylüyor. Devamında ise oğlu kendi soyadını taşımadığı, taşıyamadığı için çok utandığını ve her gece bu ağır acıyı hissettiğini söylüyor.

 

If I do see your mom again, this time I will assault the bitch

At least then I’ll feel like my bannin’ was justified

Look at your momma, thank her for f*ckin’ up all our lives, and sing

Üçüncü yani son verse’ün bitişinde ise eğer annesini bir daha görürse ona gerçekten saldıracağını ve eğer bunu yaparsa o zaman aldığı yasaklamaların doğru olduğunu hissedeceğini söylüyor. Verse’ün son cümlesinde ise annesine hayatlarını mahvettiği için teşekkür etmesini ve bu şarkıyı söylemesini istiyor.

Hopsin’in eski sevgilisi Alyce Madden ve oğulları Zade

Dönüp tüm olanlara baktığımızda resmi olarak hala kimin doğruyu söylediğini, haklı olduğunu bilmiyoruz. Eğer bu şarkıyı Hopsin’in doğruları söylediği cepheden bakarak, buna inanarak dinlerseniz gerçekten ağırlığını vücudunuzun ve ruhunuzun en derinlerinde hissedeceğiniz bir şarkı. Umarım anlattıklarım size bir şeyler katmıştır. Şarkıyı bilmeyenler ve şarkıyı bilmesine rağmen hikayesini bilmeyenler için artık bu şarkı daha farklı ve anlamlı olacak diye tahmin ediyorum.

 

Yazan: Egemen Emekli

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kid Cudi, Kanye West hakkında konuştu: "Ben senin çocuklarından biri değilim."

Sonraki İçerik

YOUNG THUG, konser şirketinin davası sonrası 6 milyon dolar kaybetmenin eşiğinde

İlgili İçerikler