2Pac’ın annesi AFENI SHAKUR’un hayatı film oluyor!

Tupac Shakur’un annesi Afeni Shakur‘un hayatı film oluyor. 2016 yılında hayatını kaybedene kadar 2Pac’ın annesi olmak dışında Afeni Shakur’un politik aktivist olma, film şirketi Amaru Entertainment’ın CEO’luğu gibi farklı unvanları vardı.

Filmin odaklanacağı konu ise 2Pac hayatta yokken Afeni Shakur’un içinde olduğu Black Panther Partisi ve etrafında dönen olaylar olacak. Afeni Shakur, bahsi geçen partide 1968-1971 yılları arasında aktif görev almıştı.

Peace, Love & Respect; the Afeni Shakur/Panther 21 adlı filmlde Panther 21 isimli olay ön planda olacak. Afeni Shakur’un da içinde bulunduğu bu olaya gelmeden önce Afeni’nin Black Panther Partisi’ne girdiği dönemi anlatmak daha açıklayıcı olacaktır.

Afeni Shakur veya doğum adıyla Alice Faye Williams, 1968 yılında siyahi haklarını savunan aktivist ve yazar Robert George Seale’ın bir konuşmasından etkilenip Black Panther Partisi’ne katılma kararı aldı. Partide, 2Pac’ın da soyadını alacağı Lumumba Shakur ile tanıştı ve evlendi. Evlendikten sonra adını Afeni Shakur olarak değiştirip Black Panther’in Harlem bölgesindeki örgütlenmenin önde gelen isimlerden oldu.

The Panther 21 olayına gelecek olursak; 2 Nisan 1969’da içlerinde Afeni Shakur’un bulunduğu 21 tane Black Panther üyesi, New York’un çeşitli yerlerine bomba koyma planları nedeniyle göz altına alınıp tutuklandı. Daha sonradan her biri davadan beraat etse de 2 yıl kadar içeride kaldılar. Afeni Shakur, 1971 yılında hapisten çıktıktan sonra Black Panther Partisi’ne geri dönmedi ve aynı yıl Lesane Parish Crooks adını koyduğu çocuğunu doğurdu. Bu çocuğun adını daha sonra Tupac Amaru Shakur şeklinde değiştirecek ve o da 2Pac sahne adıyla hip-hop tarihinin önemli figürlerinden biri olacaktı.

Peace, Love & Respect; the Afeni Shakur/Panther 21 filmi, temelde The Panther 21 olayıyla beraber Afeni Shakur’un Black Panther yıllarına odaklanacak. Jasmine Guy ve  Jamal Joseph’in yürütücü yapımcılığı koltuğunda oturacağı filmin, yapımcılığını da Dina LaPolt üstlenecek. LaPolt, Variety’ye film hakkında şöyle konuştu:

“Dava başladığı zaman Afeni, kefaletle dışarı çıkmış ve bu sırada hamile kalmıştı. İçeride olan 2 Black Panther üyesinin firar etmesiyle hakim korktu ve Afeni’yi içeriye alma kararı verdi. Afeni tekrardan hapse girdiğinde Tupac’a 5 aylık hamileydi. Davada kendisini kendisi savunacak kadar özgüveni vardı. Bizim de filmimiz bununla alakalı olacak, onun tutuklandığı gün başlayacak.”

Kaynaklar: NME, Variety, Wikipedia

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KANYE WEST'in Instagram hesabında yaptığı paylaşımların özeti (Son 24 saat)

Sonraki İçerik

TRAVIS SCOTT'ın farklı bir yönüyle tanışın: Sosyal anksiyete

İlgili İçerikler