JUICE WRLD kimdir?

2 Aralık 1998’de Amerika’nın Chicago şehrinde dünyaya gelen Jared Anthony Higgins veya sahne adıyla Juice WRLD, 3 yaşında anne ve babasının da boşanmasıyla çok erken diyebileceğimiz yaşlarda ölümüne de sebep olacak uyuşturucu maddeleri kullanmaya başladı. Henüz 6. sınıfta lean içmeye başlayan Juice WRLD, 15 yaşında ise xanax ve percocets kullanmaya başlamıştı bile. Aynı zamanda sigara da kullanan Higgins, lisenin son senesinde sağlık sorunlarından dolayı sigarayı bırakmıştı.

Müzikal Kariyeri

4 yaşında annesinden etkilenerek piyano öğrenmeye başlayan Jared Higgins, daha sonra çeşitli kurslara gidip gitar ve bateri çalmayı öğrenmişti. Okul bandosunda da trompet çalmıştı aynı zamanda. Dindar ve muhafazakar olan annesi onun evde rap dinlemesine izin vermiyordu. Jared da Tony Hawks’s Pro Skater ve Guitar Hero gibi oyunlar sayesinde Panic! at the Disco, Black Sabbath, Billy Idol, Megadeth, Fall Out Boy, Blink-182 gibi sanatçı ve gruplarla tanıştı. Ancak aklı her zaman hiphop ve rap’te olan Jared, lisenin ikinci senesinde telefondan kayıtlar alıp SoundCloud’a yüklemeye başladı.

2015 yılında JuicetheKidd ismiyle Forever isimli ilk şarkısını SoundCloud’a yükledi. Jared Higgins’in ismi 2Pac‘ın 1992 yılında oynadığı Juice isimli filminden geliyor. 2016 yılında çıkardığı Juice Up The Ep isimli EP’si ile Juice WRLD ismine geçen Higgins, 2017 yılına geldiğimizde Nick Mira‘nın prodüktörlüğünde ilk resmi şarkısı diyebileceğimiz Too Much Cash‘i yayınladı. O sıralar aynı zamanda fabrikada da çalışan Juice WRLD, bir yandan da müzik yapıyordu. 2017’nin yaz ayında 9 9 9 isimli bir EP yayınladı. Bu EP’nin içinde onu milyonlara ulaştıracak Lucid Dreams isimli parça da yer alıyordu. Yavaş yavaş bazı rap sanatçılarının dikkatini çekmeyi başardı. Chicago sanatçılarından Lil Bibby’nin plak şirketi olan Grade A Productions‘a imza attı ve artık hayali olan rap müzikten para kazanmaya başladı.

2017 yılının sonunda Nothings Different isimli EP’si ile ününü biraz daha arttırdı. EP’deki All Girls Are The Same şarkısı birçok blog ve haber sitesinde yer aldıktan sonra Cole Bennett‘in Lyrical Lemonade isimli YouTube kanalında klibi yayınlandı. Bu kliple beraber artık global olarak iyiden iyiye tanınmaya başlanan Juice WRLD, 3 milyon dolar karşılığında Interscope Records‘a imza attı.

Mayıs 2018’de Shape of My Heart sample’lı Lucid Dreams şarkısı single olarak resmen çıktı ve yine Lyrical Lemonade kanalından klibi yayınlandı. Billboard Hot 100 listesinde 74. sırada olan şarkı 2 numaraya fırladı ve 2018’nin en çok stream edilen şarkılarından biri oldu. 23 Mayıs 2018’de Juice WRLD’ün ilk stüdyo albümü olan Goodbye & Good Riddance yayınlandı. 10 Temmuz 2018’de ilk resmi featuring’i Wasted, Lil Uzi Vert ile geldi ve bu şarkı da albüme eklendi. Ertesi gün, Juice WRLD yeni albümü için hazırlıklara başladığını duyurdu bile. 20 Temmuz’da ilk turu olan WRLD Domination‘ı YBN Cordae ve Lil Mosey ile yapacağını duyurdu. 22 Temmuz 2018’de çıkardığı Legends şarkısını Lil Peep ve XXXTENTACION’a adadı. Ekim 2018’de Future ile beraber hazırladıkları WRLD ON DRUGS mixtape’ine kadar çok ortalarda görünmeyen Juice WRLD, sadece Travis Scott’ın ASTROWORLD albümünde No Bystanders isimli parçaya eşlik etti ve kısa zamanda başardığı yükselişini anlattığı Armed and Dangerous isimli parçasını yayınladı. 8 Mart 2019’da yayınladığı Death Race for Love albümü Billboard Hot 200 listesinde birinci sıraya yerleşti. Ardından Nicki Minaj’ın The Nicki Wrld Tour’unda yer aldı.

Ölümü

8 Aralık 2019’da özel jetiyle Los Angeles’tan Chicago’ya gelen genç sanatçı, habere göre bir anda yere yığıldı ve ağzından kanlar gelerek nöbet geçirdi. Hemen hastaneye kaldırılan Juice WRLD, kurtarılamadı. Daha sonra ölüm nedeni şu şekilde açıklandı: Özel jetinin pilotu, Juice WRLD’ün 30 kilo uyuşturucu madde ve çeşitli silahlarla yolculuk yaptığını Chicago polisine haber ediyor. Genç sanatçı da yasaklı maddeleri polisten saklama amaçlı aşırı dozda kullanıyor aynı anda. Bu da onun epileptik bir nöbet geçirmesine neden oluyor. Ölümünün ardından yer aldığı ilk şarkı Eminem’in sürpriz albümü olan Music To Be Murdered By’da yer alan Godzilla şarkısıydı. Juice WRLD, çok üretken bir sanatçıydı. Doğruluğu tartışılır ancak bazı haberlere göre 2000 civarı yayınlanmamış şarkısı bulunuyor.

 

Şahsi Görüşüm

Yeni nesil sanatçılardan en sevdiklerimlerimden ve en çok dinlediklerimden biriydi. Bu kadar erken hayatını kaybederek yeteneğini heba ettiğini ve kendine yazık ettiğini düşünüyorum. Hayatına devam edebilseydi çok daha büyük işler başaracaktı, buna eminim. Bu yazıyı, izlerken çok etkilendiğim Juice WRLD’ün tam olarak 52 dakika boyunca neredeyse durmadan Eminem’in şarkılarının altyapıları üzerine freestyle yaptığı video ile sonlandırmak istiyorum.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

M.O.B'den çok önemli açıklamalar geldi: TEPKİ artık şirketin A&R'ı değil!

Sonraki İçerik

LIL BABY, DRAKE'in yeni şarkısı TOOSIE SLIDE için yazdığı verse'ü yollamayı unutmuş!

İlgili İçerikler