MF DOOM kimdir?

Daniel Dumile ya da bilinen ismiyle MF DOOM, 49 yaşında hayata gözlerini yumdu. Efsane rapçinin hayatını kaybettiği, ailesi tarafından sosyal medya üzerinden açıklandı. MF DOOM, aslında 31 Ekim’de ölmüş ancak ailesi şimdi açıklamaya uygun görmüş. Ölüm sebebi açıklanmadı.

MF DOOM’un eşinin sosyal medyadan yaptığı açıklama şu şekilde:

Dumile’ye

Sahip olabileceğim en iyi eş, baba, öğretmen, öğrenci, iş ortağı, sevgili ve arkadaşım. Bana, çocuklarımıza ve ailemize gösterdiğin, öğrettiğin ve verdiğin her şey için teşekkür ederim. Bana, yargılamak için hızlı davranmamam gerektiğini, insanları hayatımdam çabuk silmemem gerektiğini, nasıl affedeceğimi ve bir şans daha vereceğimi öğrettiğin için teşekkür ederim. Dünyam sensiz asla eskisi gibi olmayacak. Senin ve Malachi’nin bendeki değerini anlatmak için kelimeler yeterli olamaz. Sizi her zaman delicesini sevdim ve seveceğim. Hepsi seni, ailemizi ve gezegeni kutsamaya devam etsin.

Tüm aşkımla,
Jasmine

Daniel Dumile, ailesinin Londra’dan Long Island’a taşınmasının ardından, küçük kardeşi DJ Subroc ile başlattığı hip-hop grubu KMD‘nin bir parçası olarak Zev Love X adıyla gençlik yıllarında sahne almaya başladı. Grubun ilk albümü 1991’de piyasaya sürüldü ancak Subroc’un 1993’te bir araba kazasında hayatını kaybetmesinin ardından devamı gelmedi.

Daniel Dumile, kardeşinin ölümünün ardından birkaç yıl amaçsızca yaşadı. Sokaklarda kaldı, geceleri banklarda geçirdi. 1990’ların sonlarında Manhattan’daki Nuyorican Poets Cafe’de çorap maskesi takarak sergilediği performansla yeniden ortaya çıktı.

1999’da MF DOOM, Operation: Doomsday albümüyle çıkış yaptı. Konsept gereği Marvel Comics’in karakteri Doctor Doom’u hatırlatan bir maske takarak sahne aldı. İsmini de, açılımı “Metal Face” olan MF kısaltması ile Doctor Doom’un adını birleştirerek MF DOOM yaptı. Bu şekilde de unutulmaz bir sahne karakteri ortaya çıkmış oldu.

Sanatı ve yaratıcılığı, onu rap camiasında çok saygın bir isim haline getirdi. Karmaşık sözleri ve akıllıca kelime oyunları, underground rap piyasasında saygın bir kişilik olmasını sağladı.

MF DOOM, farklı isimler ve alter egolar ile kariyerini sürdürdü. Dumile, King Geedorah ve Viktor Vaughn dahil olmak üzere farklı sahne isimleri altında 6 stüdyo albümü yayınladı. Prodüktör Madlib ile en ünlü albümü olarak kabul edilen 2004 tarihli Madvillainy albümünde işbirliği yaptı. MF DOOM’un son solo stüdyo albümü Born Like This, 2009’da piyasaya sürüldü. En son albümü, Czarface grubu ile bir 2018 işbirliğiydi: Czarface Meets Metal Face.

Bir turun ardından ABD’ye dönmesi yasaklandığı için MF DOOM, öldüğünde Londra’da yaşıyordu. Ne yazık ki MF DOOM ve eşi Jasmine’in oğulları King Malachi Ezekiel Dumile de 2017 yılında, 14 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

Huzur içinde yat MF DOOM.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Şiddet, tecavüz ve pedofili: AMERİKAN RAP'inin korkunç tarafı ile tanışın!

Sonraki İçerik

DRAKE'in yakında çıkacak albümü CERTIFIED LOVER BOY hakkında bildiğimiz her şey!

İlgili İçerikler