FURKAN KARAKILIÇ ile RÖPORTAJ! Kimdir, tag’inin hikayesi nedir, Fuego 2’de bizi neler bekliyor?

Bugüne kadar bu sitede yaptığımız röportajlarda MC’ler kadar prodüktörlere de yer vermeye özen gösterdik. Furkan Karakılıç da bu anlamda sitede konuk etmek istediğimiz isimlerden biriydi. Tag’inin doğru halinden, solo albümü Fuego’nun devamı olan Fuego 2’de bizlerin neleri beklediğine kadar birçok konuda ona soru yönelttik, o da içtenlikle cevapladı. Keyifli okumalar!

Furkan Karakılıç: Öncelikle bana röportaj fırsatı veren Rapertuar ailesine ve okuyucularına selamlar. Hiçbir yerde tam bir röportaj vermemiştim, umarım hem kitlemin merak ettiklerini hem de hater kesimin eleştirilerini burada yanıtlayıp açıklığa kavuşturabilirim.

Rapertuar: Öncelikle hayatından memnun musun?

Furkan Karakılıç: Memnunum. Şöyle memnunum; geçen günlerde bir takipçim bana Facebook’ta 2013’de paylaştığım bir durum güncellemesini göndermiş. Orada yaklaşık olarak şöyle söylüyorum: ”Bugün mesajıma dönmeyip gönderdiğim beatleri bile dinlemeyen abilerim daha sonra beni takdir edecekler, onlar arayıp soracak, onlar proje teklif edecek. Yeteneğim ve kulağım bende duruyor, fiziksel bir engelim olmadığı sürece kendim başardığımda herkes yeteneğimi anlayacak, kıymet verecek.”

İnsan 18 yaşında ateşli ve hırslı konuşur ama olmak istediği insanı anlatır. Ben bugün 25 yaşımda, olmak istediğim insan olduğumu düşünüyorum. İnsanın yeteneğinden emin olması ve karşılığını alması kadar güzel bir şey yok.

Furkan Karakılıç kimdir? Furkan Karakılıç müzisyen kimliğinin dışında kimdir, neler yapar?

Ankara’da doğdum büyüdüm. Gazi Üniversitesi’nde felsefe bölümünde okudum, yani çocukluğum ve gençliğim ailemle birlikte Ankara’da geçti. Bu yüzden yaşıtlarıma göre çok daha düzenli ve rahat bir yaşam tarzım olduğunu söyleyebilirim. Bana başarıyı getiren sıkı ve disiplinli çalışma rutinimi bu düzenime borçluyum. Ayrıca evlatlarından hiçbir zaman şüphe etmemiş daimi destekçilerim annemi ve babamı da eklemeden edemem. Çoğu anne baba evlerinde sürekli 808 duymak istemez (hem de bol distortion’lı). Aile demişken, zamanımın çoğunu geçen yıl tanıştığım kız arkadaşımla geçirmeyi seviyorum. Son bir yıldır üzüntülerimizi yarıya böldük, mutluluklarımızı ikiye katladık. Kendisi Youtuber ve saç makyaj videolarıyla tanınıyor. Bunu okuyorsa umarım benim de saçlarımı artık rockstar sarısına boyar. Her şeyim benim

Tag’ini kim seslendiriyor? Bir de ilk olarak nasıl çıktı ortaya, bir hikayesi varsa anlatabilir misin? & Tag’in konusunda bazen tartışmalar dönüyor. Buradan netleştirmiş olalım durumu: N word ile mi yoksa Digga şeklinde mi tag’inin doğrusu?

Tag’imi Furkan Yerge seslendiriyor. Kendisi ses ve dublaj sanatçısıymış ve arkadaşım Mert (Anthy) ile stüdyoda kayıt alıyorlarmış. Mert bana tag yaptırmak ister misin diye sordu. Ben de kendisinden rica ettim. Tag’im her zaman aklımdaydı zaten, öyle denk geldi ve yaptırdık. Tag’in doğrusu N word ile evet fakat kötü niyetli değil, Amerikanvari bir tavır kattığını düşünüyorum ve siyahi arkadaşlarımın hepsi bu onayı kendileri verdi. Önemli olan niyet ve beni de kendilerinden görmeleri. Yine de yazı diline dökerken digga’ya çevirmeyi tercih ediyoruz. O da aslında ”kanka” anlamına geliyor ve benim kullanmak istediğim anlamdan çok da farklı değil.

“RedKeys’in toplu albümleri çıkacak ve o albümlerde beatlerim var, devamında da olmasını isterim. RK forever.”

Sektörde neredeyse herkes mahlas kullanırken sen kendi adın ile müzik icra ediyorsun. Bunun özel bir nedeni var mı?

Bence bir mahlas kullanıldığında sanatçının ismiyle eşdeğer olmalı. Sanatçı gerçekten kullandığı mahlası yansıtmalı. Ansiklopedilerden ya da sözlüklerden rastgele kelime araştırmak ve onu kendine mahlas yapmak bana çok saçma geliyor. Özdeşleştiğim bir mahlas olmadığı için kendi adımı kullanıyorum.

Güncel devam edelim. Kısa bir süre önce RedKeys Music’ten ayrıldın. Ancak gördüğümüz kadarıyla kötü bir ayrılık olmamış. Peki bu ayrılığın nedeni nedir acaba?

Ben RedKeys’deki herkesten çok şey öğrendim. Onlar da beni hala kardeşleri ve abileri olarak görüyorlar. Kesinlikle bir anlaşmazlık ya da problem yaşanmadı. Sadece ben kendime dışarıdan bakmaya çalışıyorum. Bence farklı farklı sağlam projeleri yayınlamak için kendi rutinimi oluşturmalı ve arayı soğutmamalıyım. Bu yüzden de bağımsız olmak istediğimi söylediğimde beni desteklediler ve başarı dilediler. RedKeys’in toplu albümleri çıkacak ve o albümlerde beatlerim var, devamında da olmasını isterim. RK forever.

RedKeys Music

Ben Fero’nun son dönemde girdiği altyapıları eleştirdiğin için Yaban isimli EP’sinde yer almadığın konuşuluyor. Bu konuda bir şey söylemek ister misin?

Takdir dinleyicinin. Albümde olmamamın sebebinin bu olduğunu düşünmüyorum.

“Ceza ve Killa Hakan ile çalışmak, herkesin kendi çocukluğuna borcudur.”

Ülkemizde beatmaker’ların değeri son birkaç yıldır anlaşılmaya başlandı maalesef. Bunda da trap soundların oyuna girmesinin büyük bir etkisi var bizce. Bu konuda düşüncelerin neler?

Trap soundları bence sanılandan daha fazla yetenek ve yaratıcılık istiyor. Yetenekli prodüktörler parçanın parlamasına direkt etki edebiliyor. Yani sound’un etkisi var diyebiliriz ama tamamen değil. Çünkü Trap çağından önce de parçanın parlamasına direkt etki eden Scott Storch ya da Timbaland gibi prodüktörler de vardı. Bunun yanında, hem Trap öncesi hem de Trap sonrası, prodüktörlerin imaj ve karizmalarıyla da projeye büyük etkileri olduğunu düşünüyorum.

Prodüktör olarak idol aldığın isimler var mı?

Scott Storch tartışmasız. Özellikle 2003 – 2007 arası dünya müzik endüstrisi onun parmakları arasındaydı. Beati duyduğunuzda ona ait olduğundan emin oluyorsunuz. Yeni nesilde de Ronny J öyle, bu kesinlikle bir Ronny J beati diyorsunuz. Açıkcası bunu kendimde de görüyorum.

“Dinleyicilerim şundan emin olabilir, bu sefer daha da iddialı parçalar olacak. Çok zaman alsa bile asla kaliteden ödün vermeyeceğimin sözünü veriyorum.”

Henüz birlikte çalışmadığın ve çalışmak istediğin MC’ler var mı, varsa kimler?

Evet çok var. Özellikle Ceza ve Killa Hakan ile çalışmak, herkesin kendi çocukluğuna borcudur. Aynı şekilde Ayben ve Ege Çubukçu’yla da paslaşabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Umarım birlikte güzel projeler yaparız. Daha önceden çalıştığım isimlerden No1 ve Khontkar ile çok daha fazla şarkı yapmak isterdim. Motive’yi de kendime yakın hissediyorum, paslaşıyoruz. Umarım güzel projeler çıkaracağız.

Khontkar ve Furkan Karakılıç

Ülkemizde İşin Mutfağı, Fuego gibi örnekleri bulunan prodüktör albümlerinin sayısı oldukça az. Bu konuda seni tebrik etmek istiyoruz öncelikle. Fuego’nun öncü olduğunu düşünüyor musun bazı konularda?

Teşekkür ederim. Fuego’daki MC’ler bir arkadaş grubundan ibaret değil. Çok farklı tarzda MC’lerin bir araya geldiği bir proje. Bu farklılığa rağmen sound olarak çok tutarlı bir albüm. O ayarı tutturmak çok önemli, kendi sound’umu ortaya koyabilmeliydim. Tabii ki MC’lerin benden istekleri ve beklentileri oldu ama genel olarak MC’ler bana uyum sağladılar. Bu yüzden kendini onlara kabul ettirmek ve ortaklaşa kararlar alabilmek, istenilen revizelerde iki taraflı anlaşabilmek ve farklı farklı egolarla karşılıklı tatmin olmak çok zor bir iş. Bu açıdan bakıldığında kendimle gurur duyuyorum ve dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını iddia ediyorum.

Özellikle son dönemde Khontkar, Ben Fero, KÖK$VL gibi isimlerle bolca çalıştın. Sanatçı skalanı biraz daha farklılaştırmak istiyor musun?

Evet dinleyiciler genel olarak beni bu projelerle ve Fuego’yla tanıdılar. Sound olarak benzer işlerdi. Ama ben farklı tarzları da yapabiliyorum, sadece proje çıkmadığı için bunu gösterme fırsatı bulamadım. Elimde çok iyi Drill, Reggaeton, Afro Trap ya da depresif beatler de var. Bunları da uygun sanatçılarla buluşturup dinleyicilerime dinletmeyi dört gözle bekliyorum. Fuego 2’de sürprizlerim olabilir.

Fuego 2’yi de konuşmadan bitirmeyelim röportajı. Nasıl bir albüm bizleri bekliyor, hangi sanatçılar belli? Biraz bilgi verebilir misin?

Dediğim gibi, böyle bir albüm yapmak ve herkesle uyumlu olabilmek çok zor gerçekten. Ben bugün herhangi biriyle parça yaparım ama belki de albüm çıkış zamanı MC’nin takvimine uymaz. O yüzden sözleştiğim ve paslaştığım kişileri şimdilik açıklamasam daha iyi olur. Zaten kesinleşince dayanamayıp kesit paylaşıyorum. Dinleyicilerim şundan emin olabilir, bu sefer daha da iddialı parçalar olacak. Çok zaman alsa bile asla kaliteden ödün vermeyeceğimin sözünü veriyorum.

Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var?

Uzun vadede Fuego 2’yi toparlıyorum. Zor ve uzun ama çok eğlenceli bir süreç. Kısa vadede yayınlanacak single çalışmalar var. Kamufle ile 2 tane çok sağlam parça yaptık, aynı şekilde Tepki ile de sürprizlerimiz olacak. Yeni nesil isimlerle de çalışmalarım devam ediyor. Sakorphe, Lvbel C5, Eru, Lia Shine ve Yusuf Dinç bunlardan bazıları.

Kamufle ve Furkan Karakılıç

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Ben Lil Pump’ın Lil Pump albümündeki tüm parçaları çok seviyorum. Aynı şekilde Smokepurpp’ün Deadstar 1-2 albümlerini de çok seviyorum. Ronny J zaten efsane. Bad Bunny’nin albümü YHLQMDLG çıktığında bayağı sevmiştim. Son çıkanlardan da Big Sean’ın Detroit 2 albümünü beğendim, geçen hafta çıkan Savage Mode 2’yi de çok fazla tutmadım açıkcası.

Sosyal medyadan birçok soruya maruz kaldığını görüyoruz. Buradan açıklığa kavuşturmak istediğin konular mı?

Hayır, hatırlayabildiğim çoğu soruyu burada cevapladım. Bu yüzden bana bu fırsatı verdiğiniz için tekrardan teşekkür ediyorum.

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var? sorusunda verdiğim projelerin çoğunu ilk kez bu röportajda açıkladım.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KENDRICK LAMAR, 1 yıl aradan sonra konuştu ve TDE'deki geleceğini netleştirdi!

Sonraki İçerik

SPOTIFY RAPCAVIAR ödülleri sahiplerini buldu: LIL BABY, 2020 yılının MVP'si!

İlgili İçerikler