YENİ ÇIKANLAR (31 Temmuz 2020) | Ati242, Keişan & Redo, Tepki, Ceza ve çok daha fazlası!

Öncelikle Müslüman okurlarımızın Kurban Bayramı’nı kutlayarak başlayalım. Yerli piyasanın Amerikan piyasasına göre bu kadar önde olduğu bir hafta uzun zamandır hatırlamıyorum.

Future ve Lil Uzi Vert‘ün bugün yayınlanması beklenen ortak mixtape’i de yayınlanmayınca, Amerikan piyasası birkaç single ile yetindi. Türkçe rap ise albüm, EP, bolca single derken hareketli bir geceyi geride bıraktı. Değerlendirmeye başlayalım ufaktan.

 

Ati242 – GHETTO STAR

Ati242‘nin uzun süredir beklenen debut albümü dün gece sonunda yayınlandı. 6 şarkı olduğundan dolayı Spotify, bu projeyi EP olarak adlandırsa da biz Ati’nin söylemine göre hareket ediyoruz. Albümde herhangi bir düet bulunmuyor. Kime Sorsan parçası zaten yayınlanmıştı ve beğenmiştim ben. Kalan parçalardan da Şöhret ve Düşledim‘i baya tuttum. Debut albüm için bence yeterli olmuş, belki 1-2 düet ile 8 parçalık yapılabilirmiş tek eleştirim o olur.

 

Keişan & Redo – Karantina EP

Yakala parçasını çıktığından beri dinliyorum, epey gaz parça. EP’yi de merakla bekliyordum o yüzden. Dün gece yayınlanan 3 şarkı da 10 numara bence. Özellikle Düşerken ve Lanet bir adım önde bana göre ama Zombie de gayet iyi şarkı olmuş.

 

Tepki & Ceza – Yak

Dün gecenin en çok beklenen işlerinden biriydi bu da. Tepki ve Ceza‘nın kariyerlerindeki ilk birlikteliğinin prodüktörlüğünü Tepki’nin son dönemde çokça çalıştığı 93 üstlendi. Ben çok beğendim şarkıyı. Çekilen klip de şahane olmuş. Tepki’nin MOB kariyerinden sıyrılıp solo kariyerine geçişi açısından da çok doğru bir hamle.

 

“Fatalrhyme’la Şehrin Efsanesi, çıkar pestilin!”

 

Murda Beatz – Doors Unlocked (feat. Ty Dolla Sign & Polo G)

Amerikan piyasasından bir şeyler bulmak gerçekten zor bu gece. Benim dikkatimi çeken işlerden biri bu idi. Ty Dolla Sign ve Polo G, Murda Beatz‘in altyapısı üzerine smooth vokallerini kullanarak güzelce oturmuş, tavsiye edilir.

 

Jefe – Bloklar Arasından

Gecenin temiz işlerinden birine daha geldik. Jefe yükselmeye devam ediyor. MOB Mixtape‘deki harika performansından sonra Uğur Öztürk‘ün altyapısını hazırladığı Bloklar Arasından isimli şarkısında da harikalar yaratmış bence. Beat tercihleri ve vokal kullanımıyla piyasada gerçekten fark yaratıyor. Çok daha iyi yerlere gelecektir, gelmeli de.

 

Saian – Birkaç güzel gün için (feat. Bedo)

Açık konuşacağım; bu şarkı ilk duyurulduğunda Bedo yer aldığı için biraz ön yargılıydım. Bedo’nun yaptığı müziği çok beğendiğimi söyleyemem. Ama bu şarkıda nakaratı iyi kotarmış diyebilirim. Saian zaten yine şov yapmış, sözlerini dikkatle dinlemek lazım. Çok güzel mesajlar var…

 

Juicy J – Gah Damn High (feat. Wiz Khalifa)

Wiz Khalifa sevgimden dolayı bu şarkıyı da almak istedim buraya. Kariyerleri boyunca birçok kez uyumla çalışan Juicy J ve Wiz Khalifa ikilisi uzun süre sonra tekrar bir araya geldi. Şarkıyı beğenmedim ilk 1-2 dinlememde. Ritim olarak dengesiz buldum.

 

Bixi Blake – Pop Shyt (feat. Myke Rook)

Son dönemde Türkiye piyasasında en sevdiğim MC’lerden olan Bixi Blake‘in yeni şarkısını da o heyecanla açtım. Şarkı, Bixi’nin son işlerinden biraz farklı bunu söylemem lazım. Myke Rook‘un Bixi’ye eşlik ettiği şarkının dili İngilizce zaten. Bixi’nin son işlerine göre biraz altta buldum parçayı. Tripster Freestyle çok daha iyiydi mesela.

 

Octavian – Rari (Chapter 1)

Son olarak gözüme şans eseri çarpan bir projeyi paylaşıp yazıyı sonlandıracağım. İngiltere’nin önde gelen rap sanatçılarından Octavian, dün gece Rari (Chapter 1) isimli projesini yayınladı. Projede 2 şarkı var gibi görünüyor ama aslında beat switch içeren tek bir şarkı gibi. İkinci şarkıda da Octavian’a Future‘ın eşlik ettiği bu projeyi gözden kaçırdıysanız kesinlikle dinleyim derim, başarılı bir iş olmuş.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

RAPERTUAR ÖZEL | Epidemik'ten Freshman atılımı: 17 MC ve 3 Cypher!

Sonraki İçerik

FUTURE ve LIL UZI VERT'ten 2 yeni şarkı!

İlgili İçerikler