KENDRICK LAMAR’ın 2PAC ile gerçekleştirdiği röportaj: MORTAL MAN!

Kendrick Lamar’ın 2015 yılında yayınlanan ve adıyla dahi idolü olarak gördüğü 2Pac’a adadığı albümü To Pimp a Butterfly’ın son şarkısı Mortal Man‘in detaylarına inelim bugün.

Başta Tu Pimp A Caterpillar olarak düşünülen bu albüm, sanatsal açıdan bence Kendrick’in hâlâ yaptığı en iyi iş. Son şarkı Mortal Man de bu düşüncemin büyük destekçilerden aslında.

Kendrick Lamar, böyle bir şarkı yapmanın kararını 2014 yılında Güney Afrika’ya konser için gittiğinde gerçekleştirdiği ziyarette vermiş. Kendrick, bu ziyarette Nelson Mandela’nın Robben Adası’nda bulunan cezaevi hücresini gezmişti.

Şarkı boyunca Nelson Mandela, Martin Luther King, Malcolm X gibi liderleri anan Kendrick Lamar, Mortal Man yani Ölümlü Adam ismini ise Kendrick Lamar şöyle açıklıyor:

“O kadar çok nefretle kaplıyız ve insanların kusurlarını bulmaya uğraşıyoruz ki büyük resimde asıl yaptıklarına odaklanamıyoruz. Bunu benim zamanımdan önceki büyük liderlere yapmışlar. Bunu İsa’ya bile yapmışlar, anlıyor musunuz? Ben kimim ki? Sadece bir adam, ölümlü bir adam.”

Şarkının kendisi de gayet etkileyici ancak 12 dakikalık şarkının son 7 dakikasının Kendrick Lamar’ın 2Pac ile karşılıklı konuşuyormuşcasına hazırladığı röportaja ayrılmış olması muazzam bir hareket. 2Pac’ın cevapları Kasım 1994’te P3 Soul radyosunda gerçekleştirilen röportajdan alınmış. Kendrick Lamar da bu cevaplara uygun sorular soruyor, aralarda o da çeşitli eklemeler yapıyor ve ortaya belki de bir albüm için yapılabilecek en iyi outro çıkıyor.

Kendrick Lamar, ağırlıkla kendi jenerasyonuyla alakalı sorular sorarak 2Pac yaşasaydı günümüz rap piyasası hakkında ne düşünürdü, bunları aktarmaya çalışıyor. 2Pac’ın siyahi insanların durumuyla alakalı sarf ettiği cümlelerin günümüzde dahi geçerli olması ise gerçekten üzücü.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

NETFLIX, SPOTIFY'ın hikayesini diziye dönüştürüyor

Sonraki İçerik

JAY-Z, Reasonable Doubt fotoğraf çekimi için dava açıyor!

İlgili İçerikler